Na području Tuzle naplaćeno 55 odsto od ukupno naplaćene turističke takse u TK

U vezi članka koji se nedavno pojavio na društvenim mrežama sa tvrdnjom da Gradačac ima veći broj  noćenja od Grada Tuzla i činjenice da su svojom djelatnošću direktno uključeni u rad turističke privrede i turističke zajednice TK, JKP Panonnica Tuzla oglasila se saopštenjem za javnost koje prenosimo u cijelosti:

Prema zvaničnom izvještaju o radu Turističke zajednice tuzlanskog kantona (TK)  za 2015.godinu, broj ostvarenih turističkih noćenja je u porastu od 14,2 % u odnosu na 2014.godinu. Posebno je u porastu broj domaćih noćenja ( povećanje  od 21%) od čega se  najmanje polovica  uvećanog broja  domaćih  turističkih noćenja odnosi na Grad Tuzlu, a ostalo na druge općine TK. Isto tako, trend povećanja turističkog prometa se nastavlja i u 2016.godini, tako da su u periodu oktobar 2015.g.- april 2017.g.,  realizirana 66.648 noćenja na općini Gradačac i 66.311 noćenja na području grada Tuzla.

Međutim,  veliki procenat (94%, 62.688 noćenja) ostvarenih noćenja u opštini Gradačac se odnosi na boravak pacijenata Banje Ilidža koji su oslobođeni plaćanja turističke boravišne takse i čije troškove boravka i liječenja snose fondovi  zdravstvenog osiguranja kantona iz kojih dolaze pacijenti.  Ovi boravci nemaju nikakve veze sa turizmom, ostvarivanjem dobiti i stvaranja neke nove vrijednosi za lokalnu zajednicu. To se najbolje vidi iz podatka da je u tom periodu na opštini Gradačac naplaćeno svega 10.252,50  KM boravišne takse (iznos boravišne takse je 2 KM, broj prijavljenih turista 5.126) , a na području Grada Tuzla 9,6 puta više – 98.534,89 KM naplaćene boravišne takse, od ukupno  179.267,09 KM naplaćene boravišne takse na području TK.

Dakle, u posmatranom periodu je na području grada Tuzla naplaćeno 55 % od ukupno naplaćene turističke takse na TK, i ostvareno  44.141 više noćenja turista   nego u Gradačcu. Više naplaćene boravišne takse od Gradačca imaju općine Lukavac  i  Srebrenik,  što svrstava opštinu Gradačac tek na četvrto mjesto po broju turističkih noćenja na TK, obzirom na kriterij naplate  boravišne takse svakom turisti, što je zakonska obaveza svakog iznajmljivača usluga noćenja prema stranom ili domaćem gostu. (osim, pacijenata zavoda zdravstvenog osiguranja ili radnika firmi koje izvode radove na području grada ili općine i koji nemaju nikakve veze sa turizmom).

Poređenja radi, prijava boravka pacijenata Banje Ilidža u Gradačcu kao turističkih noćenja je kao da bi i tuzlanski Dom penzionera  svojim nekomercijalnim kapacitetom od 193 ležaja i  100%-om  popunjenošću  na godišnjem nivou ( 69.480 noćenja),  ta noćenja prijavljivao kao turistička noćenja na području grada Tuzla, što naravno, nikome u Tuzli ne pada na pamet.

Informaciju o Gradačcu kao gradu iz TK koji realizuje najveći broj turističkih noćenja na području TK, prvi je još u martu mjesecu 2017.g.  u jednom dnevnom listu   iznio g. Mirsad Gluhić, ministar trgovine, turizma i saobraćaja  u vladi TK ,  pogrešno tumačeći prezentovane podatke  turističke zajednice TK i svog ministarstva, vjerovatno ponešen činjenicom da jako voli svoj grad.  Nažalost, ničim izazvani, u jeku turističke sezone u Tuzli kada smo svjedoci dolaska u Tuzlu velikog broja turista i kada na svakom uglu slušamo strane jezike, , nedavno su neki od  tuzlanskih portala  ponovo „aktivirali“  ovu ministrovu izjavu bez bilo kakvih provjera iznešenih podataka koji nemaju nikakve veze sa stvarnošću.

Upravo ovakva neistinita saopštenja, članci i činjenica da se u grad Tuzlu, kao podrška projektima,  vratilo svega 10% od prikupljenih sredstava od naplate boravišne takse i turističke članarine (jedino se naplaćuje na području TK), treba da ubrzaju formiranje turističke zajednice Grada Tuzla koja će samostalno i profesionalno voditi brigu o daljem razvoju turizma našeg grada, realizovati nove razvojne projekte i od prikupljenih sredstava plaćanja boravišne takse na području grada Tuzla finansirati  nove ideje i projekte u turizmu.

I na kraju, najvažnije od svih ovih iznesenih statističkih podataka  je da su prikupljena sredstva od plaćanja turističke boravišne takse zaista više nego skromna u odnosu na stvarni broj posjetilaca i stvarni broj noćenja na području TK, a posebno u gradu Tuzli. Prikazani iznos prihoda od plaćene turističke boravišne takse je potpuno nerealan, obzirom da smo svjedoci dolaska i boravka velikog broja turista na području TK i posebno u gradu Tuzli tokom ljetnih mjeseci,  kada je nemoguće pronaći slobodan ležaj čak i u privatnom smještaju.   Ove činjenice treba da budu poziv za kantonalne, gradske i općinske turističke tržišne inspektore  u cilju konačnog rješavanja problema rada na crno i neprijavljivanja gostiju kod pravnih i fizičkih lica koja se bave uslugama smještaja na području TK, navedeno je u saopštenju JKP Panonnica Tuzla.

(RTv7)

Ostavite komentar

Vaša email adresa neće biti javno objavljena.Potrebna polja su obilježena *

*