Obilježeno 25 godina od stradanja bošnjačkih civila u Srebrenici

U Srebrenici je danas obilježena 25. godišnjica zločina nad bošnjačkim civilima, u kojem je na današnji dan 1993. od četiri granate ispaljene s položaja vojske Republike Srpske ubijeno 74 i ranjeno više od 100 Bošnjaka, koji su se u tom trenutku nalazili na igralištima ispred osnovne i srednje škole, javlja Anadolu Agenc (AA).

Ukupan broj žrtava tog zločina se povećao na 105, jer je nekolicina njih preminula na putu do bolnice i u bolnici.

Fikret Ibrahimović je na igralištu izgubio kćerku Fikretu, a u julu 1995. godine i dva sina.

“Moja kćerka koja je imala tada 18 godina je bila sva izmasakrirana od gelera. Tog dana moja kćerka se zadesila na poligonu, kao i sva omladina, željna smjeha i druženja okupili su se na tom mjestu da na trenutak zaborave strah i neizvjesnost, ali agresor im ni tu nije dao mira”, svjedoči Ibrahimović.

Suljo Čakanović je tokom rata u Srebrenici bio medicinski tehničar i sjeća se tog kobnog 12. aprila 1993. godine.

“Već sam bio na pedesetak metara od školskog dvorišta kad sam čuo da su ispaljene granate sa srpskih položaja. Nisam ni pomišljao da će pasti u mojoj blizini, iako od aprila 92. godine u mojoj blizini su padale granate nebrojeno puta, tako da se nisam ni uspaničio, niti uplašio, jer je to tada bila svakodnevnica moga života. Nikad mi nije poslije bilo jasno da li sam čuo tri, četiri, ili više ispaljenih granata. Vidio sam bljesak. Znam sigurno da sam poslije tog bljeska čuo jake detonacije, jer školsko igralište je bilo betonirano, te je zvuk bio koncetrisan i jači na manjem prostoru”, naglašava Čakanović.

Refleksno je, kaže, pao na zemlju u nadi da ću izbjeći gelere granata što mu je i uspjelo.

“Nije mi trebalo mnogo vremena da se saberem i shvatim da su žrtve upravo ljudi i djeca koji se nalaze nedaleko od mene. Požurio sam da pomognem ranjenima. Međutim, kad sam se približio igralištu vidio sam masakr i na prvi pogled pomislio da ovdje više nema pomoći, jer mnoga tjela su raskomadana , i bilo je nemoguće znati šta kome pripada”, kaže Čakanović.

Hidajet Alagić je danas došao u Srebrenicu da oda počast bratu koji je ubijen 12. aprila 1993. godine.

“Vrijeme tog 12. aprila je bilo slično vrijeme današnjem. Bilo je dosta djece ovdje. Bio je i moj brat tu koji je imao 19 godina. Kada je granata pala ubila ga je na tim stepenicama ovdje”, priča Alagić.

Današnjem obilježavanju u Srebrenici prisustvovali su preživjeli članovi prodica ubijenih, vjerski zvaničnici, predstavnici udruženja i politički predstavnici. Između ostalih, u Srebrenici su bili prisutni Melika Mahmutbegović, potpredsjednica Federacije BiH, Ramiz Salkić, potpredsjednik RS-a, Dževad Mahmutović u ime predsjedavajućeg Predsjedništva Bosne i Hercegovine Bakira Izetbegovića, predstavnici Vlade Tuzlanskog kantona, Bosanskopodrinjskog kantona – Goražde, Žene u crnom iz Beograda i drugi.

Melika Mahmutbegović, potpredsjednica Federacije BiH, istakla je da odgovorni za zločin u Srebrenici na igralištu moraju biti kažnjeni.

“Bošnjaci su kao evropski narod na kraju 20. vijeka doživjeli genocid. Mi na dostojanstven način nosimo svoju bol, ali očekujemo pravdu za svoje očeve, braću, sestre. Zločin ima ime i prezime, zločin ima zločinca. Mi moramo gledati u budućnost i graditi je na istini, rekla je Mahmutbegović.

Ramiz Salkić, potpredsjednik Republike Srpske, u obraćanju rekao je da svi imaju obavezu dolaziti na mjesta stradanja i obilježavati ih.

“Neki govore da moramo prestati govoriti o prošlosti i okrenuti se budućnosti. Svi smo mi za zajednički život, ali i drugi moraju biti za zajednički život. Odgovorni za ratne zločine moraju biti kažnjeni”, poručio je Salkić.

S mjesta zločina preživjele žrtve su danas kao i prethodnih godina poručile da ovaj zločin ne smije ostati nekažnjen, te da Tužilaštvo Bosne i Hercegovine mora da istraži zločin da bi počinioci bili kažnjeni, jer za zločin do sada niko nije odgovarao.

(AA/RTV7)

Ostavite komentar

Vaša email adresa neće biti javno objavljena.Potrebna polja su obilježena *

*