Izvještaj sa 23. Međunarodnog plivačkog mitinga ”Samir Ćirak-Ćiro 2018”

U subotu 10.11.2017. godine, održan je 23. Međunarodni plivački miting ”Samir Ćirak-Ćiro 2018” u organizaciji P.K.”Zmaj-Alpamm”-Tuzla. Plivalo se u malom (25m) bazenu sa 6 staza i elektronskim mjerenjem vremena. Na mitingu je nastupilo 315 plivača iz 27 klubova. predstavnika 4 zemlje (Mađarske, Hrvatske, Srbije i Bosne i Hercegovine). Miting se ove, kao i prošlih godina, nalazi u kalendaru Evropske plivačke federacije (LEN).

Miting, koji se tradicionalno održava kao znak sjećanja a tragično poginulog člana P.K.„Zmaj-Alpamm“ Samira Ćiraka-Ćiru i sve mlade koji su 25. maja 1995. godine poginuli na tuzlanskoj Kapiji, već 23 godine predstavlja jedno od najjačih takmičenja ovog tipa u regionu. Također, miting je jedino plivačko takmičenje koje se održava na području Tuzlanskog kantona.

Program takmičenja se sastojao iz 50 i 100 – metarskih utrka na sve 4 plivačke discipline (delfin, leđno, prsno i kraul), kao i utrke 100 metara mješovito. Uz navedene individualne discipline, klubovi su imali priliku prijaviti revijalnu štafetu 8×50 delfin (mješovitog sastava: 4 djevojčice i 4 dječaka). Ovakav raznovorsni program omogućavao je mnogim plivačima da poprave svoja vremena u nekoliko plivačkih disciplina, dok su neki plivači po prvi put plivali nešto zahtjevnije utrke.

Klubovi koju su nastupili su: APK 22.April-Banja Luka, Aqua-Sarajevo, Aqua Star-Banja Luka, Barakuda-Beograd, Bosna-Sarajevo, Eko Sport-Sarajevo, Galeb GIKIL-Lukavac, Grdelin-Split, Jedinstvo-Tuzla, KVS Leotar-Trebinje, Novi Grad-Sarajevo, Olymp-Banja Luka, Orka-Mostar, Pecsi Sport Nonprofit Zrt.-Pečuh, PK Orahovica-Orahovica (HR), Rasina-Kruševac, Sharks-Sarajevo, Sloboda-Tuzla, Sloboda-Užice, Spartak-Gradačac, Sprint-Tuzla, Sremska Mitrovica, Velež-Mostar, Vinkovački PK, Vojvodina-Novi Sad Zrinjski-Mostar i domaćin Zmaj-Alpamm-Tuzla.

Peharom se nagrađivao najvrijedniji rezultat (zbirom bodova četiri najbolje discipline), te prvo mjesto na memorijalnoj utrci ”Samir Čirak – Ćiro” 100 metara delfin stilom, za žene i muškarce, u sljedećim kategorijama:

U navedenim kategorijama pobjednici memorijalne trke 100 metara delfin su:

Ersin Gec – ”Novi Grad” Sarajevo i Miona Bošković – ”Sremska Mitrovica” Sremska Mitrovica
Tarik Trgo – ”Bosna” Sarajevo i Mia Tanović – ”Sprint” Tuzla
Kenan Dračić – ”Zmaj – Alpamm” Tuzla i Nora Ilić – ”Barakuda” Beograd
Đorđe Tadić – ”Olymp” Banja Luka i Mia Blažević – ”22. April Banja Luka”

Eman Jahić – ”Zmaj Alpamm” Tuzla i Zerina Vrabac – ”Zmaj Alpamm” Tuzla

Pehar se dodjeljivao i za ekipni plasman, za tri najuspješnije ekipe, a redosljed je sljedeći:

Plivački klub ”Zmaj – Alpamm” – Tuzla,
Plivački klub ”Sharks” – Sarajevo, i
Plivački Klub ”Olymp” – Banja Luka
P.K.”Zmaj-Alpamm”-Tuzla je nastupio sa svojih 56 najboljih takmičara (16 djevojčica i 40 dječaka) koji su osvojili ukupno 47 medalja (18 zlatnih, 16 srebrnih i 13 bronzanih medalja) i 6 pehara: za pobjednike memorijalne utrke (2), za najvrijedne rezultate (3) i za za ekipni plasman (1), zauzevši 1. mjesto u ukupnom plasmanu.

Za P.K.”Zmaj-Alpamm” je nastupilo 56 plivača (40 dječaka i 16 djevojčica): Lejla Bjelić ‘09, Elena Petrović ‘10, Omer Pezić ‘10, Ali Behrem ‘10, Adi Dedić ‘10, Sara Petrović ‘11, Vedad Padžić ‘11, Lamija Mujkanović ‘09, Ajdin Jahić ‘09, Amar Bajrić ‘07, Alen Čaušević ‘06, Senad Mustafić ‘06 Amar Mustafić ‘07, Majra Suljendić ‘09, Nejra Klis ‘07, Malik Halilović ‘09, Adi Suljagić ‘09, Salko Dropić ‘07, Ema Dizdarević ‘08, Faruk Delibegović ‘07, Tarik Rizvić ‘08, Zerina Vrabac ‘10, Lana Džinović ‘07, Arijana Imamović ‘06, Hadi Ćurtović ‘09, Ema Jahić ‘07, Eman Jahić ‘10, Aldin Numanović ‘06, Ensar Ahmetović ‘09, Dani Pirić ‘08, Damir Džinović ‘10, Dani Trutović ‘08, Iman Babović ‘07, Danis Karahodža ‘07, Arslan Pezić ‘07, Hamza Mehmedović ‘06, Sulejman Buševac ‘04, Azur Žabić ‘03, Ahmed Sarajlić ‘06, Emina Pirić ‘04, Haris Konjić ‘06, Ajas Alispahić ‘04, Emir Šabanović ‘06, Nadir Hodžić ‘05, Emir Jusičić ‘03, Adnan Sarajlić ‘04, Kenan Dračić ‘06, Asja Zolotić ‘05, Faris Škahić ‘04, Teo Pajić ‘05, Asja Merdić ‘04 i Amna Dračić ‘03.

Zapažene rezultate su ostvarili sljedeći zmajevci:

·         Kenan Dračić (‘06) osvojio je 6 zlatnih medalja u disciplinama 50 metara slobodno, 100 metara slobodno, 50 metara delfin, 100 metara delfin, 100 metara prsno i 100 metara mještovito.

·         Eman Jahić (‘10) osvojio je 5 zlatnih medalja u disciplinama 50 metara delfin, 100 metara delfin, 50 metara leđno, 50 metara prsno i 100 metara mještovito.

·         Zerina Vrabac (‘10) osvojila je 2 zlatne medalje u disciplinama 50 metara slobodno i 10 metara slobodno, dok je srebrne medalje osvajala u disciplinama 50 metara delfin, 100 metara delfin i 10 metara mještovito.

·         Adnan Sarajlić (‘04) osvojio je zlatnu medalju u disciplini 100 metara leđno, srebrnu medalju u disciplini 100 metara prsno, te 3 bronzane medalje u disciplinama 50 metara leđno, 50 metara prsno i 100 metara mješovito.

·         Emir Jusičić (‘03) osvojio je 2 zlatne medalje u disciplinama 50 metara prsno i 100 metara prsno, 2 srebrne medalje u disciplinama 100 metara slobodno i 100 metara mješovito, te bronzanu medalju u disciplini 50 metara slobodno.

·         Amna Dračić (‘04) osvojila je 3 srebrne medalje u disciplinama 100 metara slobodno, 50 metara leđno i 100 metara leđno, dok je u disciplinama 50 metara slobodno i 100 metara mješovito osvojila srebrnu medalju.

·         Dani Pirić (‘08) osvojio je zlatnu medalju u disciplini 100 metara prsno, srebrnu medalju u disciplini 50 metara prsno i bronzanu medalju u disciplini 100 metara mještovito.

·         Ensar Ahmetović (‘09) osvojio je 2 srebrne medalje u disciplinama 50 metara leđno i 100 metara leđno, te bronzanu medalju u disciplini 100 metara slobodno.

·         Azur Žabić (‘03) osvojio je srebrnu medalju u disciplini 100 metara leđno i bronzanu medalju u disciplini 50 metara leđno.

·         Ajdin Jahić (‘09) osvojio je dvije srebrne medalje u disciplinama 50 metara prsno i 100 metara prsno.

·         Asja Zolotić (‘05) osvojila je srebrnu medalju u disciplini 50 metara slobodno, te 2 broznane medalje u disciplinama 100 metara delfin i 100 metara slobodno.

·         Dani Trutović (‘08) osvojio je bronzanu medalju u disciplini 100 metara prsno.

·         Malik Halilović (‘09) osvojio je bronzanu medalju u disciplini 50 metara delfin.

·         ŠTAFETA 8×50 delfin u sastavu: Ema Jahić, Faris Škahić, Amna Dračić, Emir Jusičić, Asja Merdić, Kenan Dračić, Asja Zolotić i Adnan Sarajlić i osvojila je 1. mjesto i zlatnu medalju.

Svi plivači i plivačice su popravili svoja najbolja vremena, te su se u najboljem svjetlu pokazali pred domaćom publikom. Za takmičarski podmladak iz naše škole plivanja ovo je bilo prvo takmičenje gdje su pokazali da su veliki talenti. Ovo je i veliko priznanje našoj školi plivanja koja nastavlja sa produkcijom plivačica i plivača, koji poslije u takmičarskom pogonu kluba nastavljaju vrijedno sa treninzima i postižu zavidne uspjehe.