Vrhunski ansambli i dirigenti stižu na Horski šampionat u Tuzli

Početak juna će i ove godine u Tuzli biti u znaku horske muzike i nastupa renomiranih horskih ansambala iz cijelog svijeta. Zahvaljujući etuzijazmu i izuzetnoj organizaciji proteklih godina, horski šampionat „Lege Artis“ svrstao je grad Tuzlu i Bosnu i Hercegovinu na mapu najznačajnijih manifestacija ovog tipa. Dokaz tome je i podatak da će u takmičarskom dijelu šampionata nastupiti 22 ansambla iz nekoliko evropskih zemalja, ali i jedan iz daleke Kolumbije. O finalnim pripremama, podršci, ali i značaju ovakve manifestacije za grad i državu, razgovarali smo sa dirketorom šampionata, dirigentom i umjetničkim rukovodiocem hora „Lege Artis“ Jasminom Hasićem.

Svaki šampionat je poseban izazov

Gospodine Hasiću, približavamo se Horskom sampionatu u Tuzli. U toku su finalne pripreme. Da li je sve spremno i šta možemo očekivati od ovogodišnjeg šampionata?

Nakon završetka trećeg Međunarodnog horskog šampionata „Lege Artis“ Tuzla 2018, krenuli smo u pripremu novog izdanja ove već nadaleko prepoznatljive manifestacije takmičarskog i edukativnog karaktera. Zaista, ovo je jedan jako velik i zahtjevan posao imajući u vidu činjenicu da je svake godine sve veći broj zainteresovanih ansambala i umjetnika koji žele da se okušaju na Šampionatu, pred izuzetno kvalifikovanim stručnim žirijem. Obzirom da je „porodica“ Lege Artis jako velika i da su svi članovi istinski zaljubljenici u višeglasno pjevanje i uopšte u umjetnost, većina aktivnosti na pripremi za realizaciju ove manifestacije se privode kraju i mi već početkom mjeseca juna očekujemo prve goste u našem gradu. Ove godine kao i prethodih pored takmičarskih koncerata u okviru četiri kategoriji (dječiji horovi, vokalni ansambli, muški-ženski horovi, mješoviti horovi) publika že imati priliku da čuje horske ansamble i na OpenAir nastupima u gradu ali i na koncertu duhovne muzike.“

 Primjetno je da je s godinama svog razvoja šampionat postao jedna od najprepoznatljivijih horskih manifestacija u ovom dijelu Evrope. Šta je to što je po Vašem mišljenju presudno za tako visok rejting ove manifestacije?

„Na prvom mjestu to je iskren i predan rad članova Lege Artis-a, organizacionog odbora Šampionata ali i odabir kvalitetnog stručnog žirija kojeg svake godine čine vrhunski dirigenti-profesori na renomiranim muzičkim akademijama u regionu i Evropi. Jedna od jako bitnih karika u razvoju jedne ovakve manifestacije je upravo stručnost ljudi koji ocjenjuju programe koje horski ansambli izvode. To je jako osjetljivo područje u organizaciji jednog ovakvog festivala isključivo takmičarskog karaktera, gdje horski ansambli svoje programe pripremaju čitavu jednu sezonu kako bi ih izveli pred publikom i žirijem i zaista žiri mora biti sposoban da svaki ansambl-dirigenta vrednuje na iskren-profesionalan-pravedan način, te da po završetku Šampionata horski ansambli i dirigenti na osnovu ocjene stručnog žirija počnu raditi na poboljšanjima u radu sa svojim ansamblima. Takođe je bitna i pisana kritika svakog od članova žirija koju dirigenti nose sa sobom posle svakog takmičenja i koriste je u daljem radu. „

 Vrhunski stručnjaci iz cijelog svijeta u žiriju šampionata

Nešto po čemu ste prepoznatljivi od početka je renomiran žiri, kojeg čine izuzetni stručnjaci, kako iz regiona, tako i iz cijele Evrope. Ove godine imate i nove članove, koji su veoma važna imena u svijetu horske muzike?

„Da kao što rekoh, ono po čemu je Šampionat zaista postao prepoznatljiv jesu članovi stručnog žirija. Tako i ove godine imamo pored članova žirija koju su stalni i one nove a to su doktor umjetnosti iz oblasti dirigiranja, profesor David Means koji dolazi u SAD-a, zatim redovni profesor na katedri za dirigovanje na Muzičkoj akademiji u Mastrihtu u Holandiji Ludo Claesen, tu je kao i prethodnih godina redovna profesorica na odsjeku za dirigovanje Muzičke akademije u Zagrebu, Jasenka Ostojić, ove godine ponovo sa nama kao član žirija je i profesor emeritus na odsjeku za dirgovanje sa Muzičke akademije u Sarajevu spec. Rešad Arnautović, te šef hora Beogradske opere maestro Đorđe Stanković. „

Na šampionatu i hor iz Kolumbije

Umjetnički i organizacioni odbor odabrao je ansamble koji će se ove godine takmičiti za grand prix u svim kategorijama. RIječ je izuzetnim ansamblima iz cijelog svijeta. Možda najegzotičnije zvuči da na šampionat dolazi i hor iz Kolumbije. Kakva će biti konkurencija ove godine?

„Da, evo nakon što je završen rok za prijave horskih ansambala na četvrto izdanje Međunarodnog horskog šampionata „Lege Artis“ Tuzla 2019, Umjetnički odbor Šampionata selektovao je vokalne i horske ansamble koji su zadovoljili kriterije propisane propozicijama i pravilima takmičenja i na spisku se našlo 22 horska ansambla iz Srbije, Hrvatske, Slovenije, Mađarske, Češke, Bosne i Hercegovine ali i iz daleke Kolumbije dolazi Univerzitetski horski ansambl koji će uzeti učešće na ovogodišnjem Šampionatu. Ono što moram da istaknem, da je Umjetnički odbor istaknuo jako ozbiljne programe koje su horski ansambli prijavili te je istaknuto da većina ansambala su ozbiljni polu-profesionalni horski ansambli. Ono što je Umjetnički odbor istaknuo jeste primjetan pad u radu sa horskim ansamblima u BiH, imajući u vidu činjenicu da su jedino dva ansambla i to muzičkih škola Srednje muzičke škole u Zenici i Srednje muzičke škole „Vlado Milošević“ Banja Luka, smogli snage da pripreme ozbiljan horski repertoar za takmičenje i ovo je jedan od problema, na kojem trebamo aktivno raditi svi mi uključeni u rad sa horskim ansamblima počevši od osnovnih preko srednjih škola i muzičkih akademija ali uz obaveznu podršku nadležnih ministarstava i državnih institucija kako bi horska umjetnost ponovo zaživjela u pravom svjetlu kako dolikuje pravilima muzičke – dirigentske struke.“

Horski šampionat Lege Artis odavno je postao kulturni brend, kako grada, tako i cijele BiH. Da li je kao takav prepoznat i podržan?

„Horski šampionat „Lege Artis“ manifestacija je koja se organizuje u partnerstvu sa Bosanskim kulturnim centrom TK i GUD „Lege Artis“ Tuzla duguje veliku zahvalnost menadžmentu i radnicima ove instuticje koja svake godine sve svoje kapacitete ustupi za organizaciju ove velike manifestacije. Šampionat Lege Artis redovno ima podršku Gradske uprave Tuzla i gradonačelnika Jasmina Imamovića bez kojih ova manifestacija nebi bila to što jeste pa je tako ove godine generalni pokrovitelj manifestacije Grad Tuzla, a izuzetnu čast i zadovoljstvo pričinjava nam činjenica da će ove godine Šampionat biti podržan i od strane ureda Člana predsjedništva Bosne i Hercegovina iz reda hrvatskog naroda gospodina Željka Komšića. Raduje nas i činjenica da sve veći broj medija se interesuje za Šampionat i na taj način nam pomaže u promociji kulture i svega onoga lijepog što ova manifestacija donosi našim građanima.“

Početak juna već je godinama u Tuzli u znaku horske muzike. Šta poručujete tuzlanskim ljubiteljima horskih ansambala u susret ovogodišnjem šampionatu?

„Vrhunski horski ansambli, umjetnici i programi koji će se izvoditi od 7. do 9. juna 2019. godine u BKC TK i ostalim lokacijama u gradu, velik su razlog da pozovem publiku ne samo iz Tuzle nego i šire regije da budu naši gosti tokom festivala i uživaju u takmičarskim koncertima, natpjevavnjima, open air nastupima, koncertu duhovne muzike, a sve to potpuno besplatno. Ono što bih želio iskoristiti prilku to je pozvati malu raju iz tuzlanskih obdaništa i osnovnih škola da sa svojim nastavnicima posjete tradicionalni koncert „U susret horskom šampionatu“ koji se svake godine održava prvog dana Šampionata ove godine to je 7. juni 2019. godine u BKC TK sa početkom u 12:00. Svečano otvaranje Međunarodnog horskog šampionata predviđeno je za petak 07. juni 2019 godine sa početkom u 19:30 Koncertom Mješovitog hora „Lege Artis“ sa gostima te natpjevavanjem najboljih dječijih horova tog takmičarskog dana. Ulaz za sve manifestacije horskog šampionata je besplatan a detaljan program sa satnicom bit će objavljen na službenoj stranici šampionata www.choircompetition-la.com.“

(RTv7)

Ostavite komentar

Vaša email adresa neće biti javno objavljena.Potrebna polja su obilježena *

*