Zmajevi su prije 19 godina odigrali prvu zvaničnu utakmicu

Nogometna reprezentacija BiH svoju je prvu zvaničnu utakmicu odigrala na današnji dan prije 19 godina. Zmajevi su na gostovanju kod Albanije poraženi rezultatom 0:2.

Utakmica Albanija – BiH je odigrana na stadionu “Qemal Stafa” u Tirani pred 10.000 gledatelja. Utakmicu je sudio makedonski sudija Hristo Danilovski.

Tadašnji selektor reprezentacije BiH je bio Fuad Muzurović, a reprezentaciju su činili Ismir Pintol, Vedin Musić, Ibrahim Duro, Muhamed Konjić, Senad Begić, Nedžad Fazlagić, Said Fazlagić, Esmir Džafić, Enes Demirović, Husref Musemić i Amir Osmanović, Asim Hrnjić i Almir Turković.

Za reprezentaciju Albanije predvođenu selektorom Neptunom Bajkom igrali su Blendi Nallbani, Xhevahir Kapllani, Atrim Tole, Saimir Malko, Anesti Qendro, Ilir, Shulku, Nevil Dede, Jlir Alliu, Geri Cipi, Altin Haxhi, Enkelejd Dobi, Redi Bashiki Jupi, Nordik Ruhi, Elton Koca, Auron Miloti, Sokol Prenga, Roland Zajmi i Getjan Cocja.

Albanci su poveli u 30. minuti golom Qendra, a konačnih 2:0 je postavio Dobi u 50. minuti utakmice.

Naredne je godine NSBiH postao član FIFA-e, nakon čega je reprezentacija BiH 1998. godine učestvovala u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo u Francuskoj 1998. godine.

BiH je nekoliko utakmica kao domaćin morala igrati u Bologni u Italiji, a prvi kvalifikacijski meč na gostujućem terenu Zmajevi su odigrali protiv Grčke u Kalmati. Godine 1998. NSBiH je postao član UEFA-e.