Janja Garnbret i Primož Roglič sportisti godine u Sloveniji

Sportska penjačica Janja Garnbret i biciklista Primož Roglič najbolji su sportisti Slovenije u 2019. godini u izboru Društva sportskih novinara Slovenije. Primož Roglič, vodeći biciklista na svjetskoj UCI rang listi, koji je u ovoj godini pobijedio je na utrci u Španiji i bio treći na utrci u Italiji, u glasanju sportskih novinara dobio je 272 boda. Na drugom mjestu je prošlogodišnji pobjednik Luka Dončić, najbolji mladi košarkaš NBA lige sa 200 bodova, dok je treći bio svjetski prvak u motokrosu Tim Gajser (106).

Janja Garnbret, svjetska prvakinja u sportskom penjanju slavila je s 269 bodova i tako odbranila titulu najbolje sportašice Slovenije. Druga je bila svjetska prvakinja u spustu Ilka Štuhec (208), a treća svjetska prvakinja u slalomu na divljim vodama Eva Terčelj (78).

Za najbolju ekipu Slovenije u ovoj godini izabrana je muška odbojkaška reprezentacija, koja je na Evropskom prvenstvu osvojila srebrenu medalju.