Snimak NASA otkriva veliku Zemljinu tajnu

U Atlantskom okeanu otkrivena su mjesta, takozvane mrtve zone, u kojima gotovo da nema kiseonika u vodi.

Te zone je prvi primijetio tim njemačkih i kanadskih morskih biologa.

Slične “mrtve zone” u moru otkrivane su i prije, ali razlika je u tome što su otkrivane blizu istočne i južne obale SAD te u Baltičkom moru. Ovo je prvi put da su otkrivene na otvorenom okeanu.

Riječ je zonama u kojima gotovo da i nema kiseonika u vodi i koje imaju i do 100 kvadratnih kilometara površine, pojašnjavaju naučnici u studiji objavljenoj u naučnom časopisu “Biogeosciences”. Te mrlje na okeanu su u konstantnom pokretu i mijenjaju se s godišnjim dobima.

Jedna od najvećih otkrivenih formira se svake godine u Meksičkom zalivu. Proces koji pokreće njihovo formiranje uključuje bogatstvo nutrijenata i mikroba koji se nađu na istom području u isto vrijeme. Riječ je o cikličkom procesu, u kojem su nutrijenti hrana za alge, koje onda pojedu mikroorganizmi.

Taj proces proizvodi otpad, kojeg onda konzumiraju drugi mikrobi, a čitav navedeni proces zapravo troši puno kiseonika, na taj način kreirajući “džepove” bez kiseonika u okeanu, prenosi Dnevnik.hr.

Naučnici su otkrili da se te “mrtve zone” u “maskiraju” kao vrtlozi vidljivi iz vazduha. Njihov intenzitet  zavisi o brzini tog vrtloga, hemijskoj koncentraciji, vremenskim uslovima te rotaciji Zemlje.

Naučnike isto tako brine da postojanje “mrtvih zona”, čak i u centru Atlantika, može uticati na ljude koji žive na kopnu, najviše na Kape Verdeu, jer bi mogle izazvati pomor ribe, koja je jedan od glavnih izvora hrane za to stanovništvo.

Ostavite komentar

Vaša email adresa neće biti javno objavljena.Potrebna polja su obilježena *

*