Pravilnik na nivou države smanjio bi cijenu lijekova

Usvajanje novog pravilnika o načinu kontrole cijena, načinu oblikovanja cijena lijekova i načinu izvještavanja o cijenama lijekova u BiH najvjerovatnije će dovesti do smanjenja cijene lijekova, rekao je ministar zdravstva Federacije BiH (FBiH) Vjekoslav Mandić.

Federalna Vlada je na današnjoj sjednici u Mostaru usvojila informaciju o aktivnostima zbog utvrđivanja novog Pravilnika i Esencijalne liste lijekova u BiH.

“Vlada će se obratiti Vijeću ministara BiH i tražiti hitno donošenje Esencijalne liste lijekova u BiH, kao i novog pravilnika, ali uz striktno poštovanje propisanih procedura utvrđenih Zakonom o lijekovima i medicinskim sredstvima”, rekao je Mandić nakon sjednice Vlade FBiH.

On je poručio da Vlada FBiH nije kočničar za usvajanje pravilnika na nivou BiH, što pokazuje i doneseni zaključak.

“Kada bi se donio pravilnik na nivou BiH, koji je neophodan, on bi morao da bude okvirni pravilnik o maksimalnim cijenama i preko toga ne bi trebalo ići i vjerovatno bi došlo do smanjenja cijena”, kaže Mandić.

U cijenu lijeka ulazi i PDV i stručnjaci smatraju, kako kaže Mandić, da su upravo zbog toga što Hrvatska ima diferencijalnu stopu PDV-a lijekovi tamo jeftiniji.

Vlada FBiH utvrdila je danas i Nacrt zakona o šumama u FBiH koji je upućen u redovnu parlamentarnu proceduru, a kojim se, kako kažu iz Vlade, uvodi red u ovoj oblasti.

Ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva FBiH Šemsudin Dedić podsjetio je da Federacija nema adekvatan zakon u ovoj oblasti od 2009. godine.

Novi zakon uređuje očuvanje i zaštitu šuma i šumskog zemljišta i njime se obezbjeđuje održivo gazdovanje.

Četiri stvari koje sistemski uređuju oblast, a koje su ranije bile predmet sporenja su vlasništvo, gazdovanje, upravljanje i finansiranje.

“Šume i šumsko zemljište su u državnom vlasništvu i vlasništvu fizičkih i pravnih lica. Državnu šumu zastupa Ministarstvo FBiH. Šumama će upravljati federalno Ministarstvo, kantonalna ministarstva i jedinice lokalne samouprave. Uprave za šumarstvo koje su ranije imale obavezu čuvanja šuma tu nadležnost prepuštaju šumsko-privrednim preduzećima”, kaže Dedić.

Kada je u pitanju gazdovanje šumama, ovaj posao će raditi jedno privredno preduzeće na nivou kantona.

Kada je riječ o finansiranju, korisnici šuma ne bi trebalo da u narednom periodu uplaćuju naknadu kantonima, već opštinama.

(Klix.ba)

Ostavite komentar

Vaša email adresa neće biti javno objavljena.Potrebna polja su obilježena *

*