Svjetski dan šećerne bolesti

Svjetski dan šećerne bolesti obilježava se 14. novembra, dvadeset i prvu godinu zaredom, u skladu sa preporukama Međunarodne dijabetičke federacije.

Tema obilježavanja Svjetskog dana šećerne bolesti od 2021. do 2023. godine je Dostupnost zdravstvene zaštite, a fokus ovogodišnjeg obilježavanje je na dostupnosti edukacije o šećernoj bolesti sa sloganom Edukacijom za bolje sutra.

Šećerna bolest ili dijabetes mellitus je hronična bolest koja nastaje kada gušterača ne proizvodi dovoljno inzulina ili kada tijelo ne može djelotvorno upotrijebiti proizvedeni inzulin. Inzulin je hormon koji proizvodi gušterača, a koji omogućuje stanicama preuzimanje šećera iz krvi i njegovu preradu u energiju.  Najčešći tipovi dijabetesa su Dijabetes tip 1 i tip 2.

Uzrok dijabetesa Tip 1 nije poznat i dosad nisu poznate ni mogućnosti njegove prevencije. Dijabetes tipa 2 zahvata gotovo 90% oboljelih i uglavnom je rezultat prekomjerne tjelesne težine i tjelesne neaktivnosti. Simptomi mogu biti slični simptomima dijabetesa tipa 1, ali su najčešće manje izraženi. Stoga se ova bolest često dijagnosticira tek nekoliko godina nakon samog početka, kad su već prisutne komplikacije. Iako se ovaj tip dijabetesa javlja uglavnom u odrasloj dobi, može se pojaviti i kod djece.

U svijetu od šećerne bolesti boluje 537 miliona ljudi u dobi od 20 do 79 godina, a procjenjuje se da će taj broj narasti na 643 miliona do 2030. godine. U svijetu svake godine od šećerne bolesti umire 6.7 miliona ljudi, odnosno jedna osoba svakih pet sekundi, a gotovo polovica je mlađa od 60 godina. Većina oboljelih boluje od šećerne bolesti tipa 2 koja se u 80 % slučajeva može spriječiti promjenom životnih navika odnosno većom fizičkom aktivnosti, vođenjem računa o tjelesnoj težini, ishrani, podsjećaju iz Instituta za zdravlje i sigurnost hrane Zenica.

(RTv7)

Ostavite komentar

Vaša email adresa neće biti javno objavljena.Potrebna polja su obilježena *

*