Nijemci posljednja prepreka: Odbojkaši BiH danas love deveto uzastopno zlato na EP

Reprezentacija BiH u sjedećoj odbojci danas igra finale Evropskog prvenstva koje se održava u Njemačkoj.

Protivnik bh. odbojkašima u Warendorfu je domaćin prvenstva, selekcija Njemačke.

Izabranici Mirze Rustemovića jučer su u polufinalu rezultatom 3:0 savladali Ukrajinu, dok je Njemačka u vrlo neizvjesnom meču sa 3:2 u setovima slavila protiv Rusije.

Ovo će biti peti međusobni finalni susret BiH – Njemačka, a reprezentativci BiH imaju stopostotan učinak. Prvi put savladali smo ih u Sarajevu 1999. godine (3:0). Dvije godine kasnije slavili smo u Mađarskoj (3:1). U Finskoj, 2003. bili smo suvereni i do zlata stigli bez izgubljenog seta, a opet smo u duelu za najviše pobjedničko postolje savladali Nijemce.
Nijemcima nije pomagao domaći teren ni 2005. godine u Leverkusenu, gdje su Zlatni ljiljani slavili sa 3:0, a u naredna četiri finala igrali smo s Rusima.
Porazu smo najbliže bili 2007, a nakon pet setova igre osvojili smo peto uzastopno zlato. Na naredna dva prvenstva, u Poljskoj i Holandiji, isti rival nam je uzeo po jedan set, dok smo prije dvije godine s maksimalnih 3:0 savladali također Ruse.

Reprezentacija BiH osvajala je zlatnu medalju na osam prethodnih smotri najboljih reprezentacija Starog kontinenta.

Finalni susret igra se danas od 15:30 sati.