Deminira se lokalitet Zebine šume kod Ustikoline, pronađeno više od 300 mina

Datum:

Deminerski tim Federalne uprave civilne zaštite “Goražde B” angažovan je na lokalitetu Zebine šume u općini Foča u FBiH gdje je u toku druga faza deminiranja.

Prema riječima vođe tima Kemala Adžema, riječ je o veoma zahtjevnom i obimnom zadatku, odnosno deminiranju minsko-sumnjive površine od 1.600.000 metara kvadratnih, na kojoj je planirano osam ciljanih istraga.

“Do sada smo pronašli više od 300 mina i znatnu količinu neeksplodiranih ubojnih sredstava (NUS). Radovi će, s obzirom na složenost terena i ograničene ljudske resurse, trajati još niz godina, a kada je riječ o ovom projektu radit će se sve dok to vremenski uslovi budu dozvoljavali. Ukoliko dođe do pogoršanja vremenskih prilika radovi će biti nastavljeni početkom proljeća”, kazao je Adžem.

Predstavnici Kantonalne uprave civilne zaštite BPK-a Goražde obišli su teren, a ovom prilikom potvrđeno je da se na ovom području još uvijek nalazi značajan broj mina iz perioda 1992–1995. godine, te da će radovi biti nastavljeni sve dok ne bude u potpunosti očišćen i proglašen bezbjednim.

“Ove aktivnosti se provode u okviru plana redovnih deminerskih operacija. Sve se odvija u saradnji sa Federalnom upravom civilne zaštite i Centrom za uklanjanje mina u Bosni i Hercegovini (BHMAC), što omogućava kontinuiran uvid u stanje i napredak deminiranja”, rekao je Mithat Hadžiomerović, direktor KU Civilne zaštite Goražde.

Iako Zebina šuma nije jedino područje na kojem su evidentirana minska polja, trenutno je u fokusu aktivnosti prema planu BHMAC-a. U narednom periodu planirano je proširenje deminerskih radova i na druge lokacije, u skladu s raspoloživim resursima i utvrđenim prioritetima.

Deminerski tim iz Goražda već duže od dvije decenije vrši deminiranje na području BPK-a Goražde i dao je nemjerljiv doprinos postizanju sigurnijeg okruženja I smanjenju opasnosti od mina na području BPK-a Goražde.

IzvorKLIX.BA

Podijeli:

spot_img
spot_img

Povezano
INFO

Selimović: Sistemom instant plaćanja novac će od 20. jula stizati na račune za nekoliko sekundi

Domaći sistem instant plaćanja, koji Centralna banka Bosne i...

Broj poginulih u zemljotresima u Venecueli premašio 5.000

Broj poginulih u razornim zemljotresima u Venecueli porastao je...

Brašnjić: Vatrogascima u FBiH omogućeno uvećanje plate do 30 posto zbog obima posla na terenu

Radno-pravni i finansijski status vatrogasaca u Federaciji BiH poboljšan...

Francuska i Engleska večeras igraju za 3. mjesto na Svjetskom prvenstvu, Mbappe se bori za Zlatnu kopačku

Svjetsko prvenstvo 2026. polako se bliži svom veličanstvenom kraju,...