Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je danas u Doboju da Republika Srpska nije proizvela ustavno-pravnu krizu u Bosni i Hercegovini, već je, kako navodi, “isključivo reagovala na pokušaje da bude urušen njen ustavni kapacitet”.
Dodik smatra da su krizu proizveli Sud BiH, Tužilaštvo BiH i visoki predstavnik Kristijan Šmit.
“Stranac interveniše u zakone, a najvažnije institucije u BiH ostaju nijeme na kršenje prava”, rekao je Dodik na konferenciji za novinare nakon sastanka predstavnika parlamentarnih stranaka, koji je sazvao Dodik.
On je rekao da je važno voditi “dijalog, a ne diktat”, dodavši da je dijalog preporuka Savjeta bezbjednosti UN, uz poštovanje teritorijalnog integriteta i suvereniteta Bosne i Hercegovine.
Dodik je poručio strankama koje se nisu odazvale pozivu za današnji sastanak u Doboju da je RS otvorena za dijalog kada god budu spremni.
Dodik je naveo da RS odlično čita i bilježi njihovo današnje neodazivanje za razgovor.
“Ponudili smo deklaraciju i smatramo da nema mnogo nejasnih stvari. Potvrdili smo teritorijalni integritet BiH i suverenitet u skladu sa Ustavom BiH”, rekao je Dodik nakon sastanka predstavnika stranaka.
On je istakao da upravo oni koji nisu došli na sastanak ne poštuju teritorijalni integritet i suverenitet BiH u skladu sa Ustavom BiH.
Dodik je naveo da su u deklaraciji navedena i ostala otvorena pitanja koja se odnose na evropski put BiH.
On je naglasio da su partnere željeli da upoznaju sa sporazumom koalicije u Njemačkoj koja se zalaže za zaustavljanje pridruživanja dok EU kroz reforme ne riješi pitanje unutrašnjih odnosa, odnosno ukidanje konsenzusa kao načina glasanja i uvođenja većinskog glasanja.
“Koliko znam većina zemalja to ne želi”, istakao je Dodik.
On je upitao zašto bi se radilo na evropskim pitanjima ako bi bio obustavljen prijem u EU.
“Zašto bi dali dio svog suvereniteta, a da nemamo ni naznaka kada će biti riješen problem u EU?”, upitao je Dodik.
Sastanku se nisu odazvali predstavnici stranaka iz Federacije BiH, kao ni opozicione stranke iz Republike Srpske.