Izrael napao punkt za distirbuciju pomoći u Gazi, najmanje troje mrtvih

Datum:

Izraelske snage ubile su troje Palestinaca i ranile 46 osoba u napadu na centar za distribuciju humanitarne pomoći u Rafahu, na jugu Gaze, saopćio je Ured za medije Vlade Gaze.

Ured je optužio izraelsku vojsku za masakr nad civilima koji gladuju, navodeći da su se žrtve okupile u tzv. “sigurnosnim zonama” u kojima je Izrael uspostavio centre za pomoć. Prema njihovim navodima, sedam osoba se i dalje vodi kao nestalo.

Ranije je ured izvijestio da je nekoliko Palestinaca ranjeno kada su izraelski vojnici otvorili vatru na masu izgladnjelih građana Gaze koja je pokušala doći do centra za pomoć u Rafahu, kojem podršku daje i SAD.

“Plan izraelske okupacije o distribuciji pomoći u takozvanoj sigurnosnoj zoni potpuno je propao”, navedeno je u saopćenju.

Izrael je od 2. marta zatvorio sve prelaze ka Gazi za dopremu hrane, lijekova i druge humanitarne pomoći, čime je dodatno pogoršana već kritična humanitarna situacija.

Izraelska vojska, uprkos međunarodnim pozivima na prekid vatre, od oktobra 2023. vodi brutalnu ofanzivu na Gazu, u kojoj je ubijeno više od 54.000 Palestinaca, većinom žena i djece.

Međunarodni krivični sud je u novembru prošle godine izdao naloge za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanyahua i bivšeg ministra odbrane Yoava Gallanta zbog ratnih zločina i zločina protiv čovječnosti u Gazi.

Izrael se također suočava s tužbom za genocid pred Međunarodnim sudom pravde zbog zločina nad civilima u toj enklavi.

Podijeli:

spot_img
spot_img

Povezano
INFO

Njemački kancelar Merz poručio da je ono što se dešava u Gazi neprihvatljivo

Njemački kancelar Friedrich Merz u petak je nastavio kritikovati...

Slovenija uvela sankcije izraelskim ministrima

Slovenska vlada je danas uvela sankcije Izraelu, saznaje N1...

Ultraortodoksni Jevreji u Izraelu napustili vladajuću koaliciju, moguć i pad vlade

Jedna od izraelskih ultraortodoksnih stranaka Ujedinjeni judaizam Tore izjavila...

Bivši izraelski premijer: Sramota me je i srce mi je slomljeno zbog Gaze

Bivši premijer Izraela Ehud Olmert izjavio je da bi...