Ko su najmlađi kardinali koji su osvojili društvene mreže?

Datum:

U Sikstinskoj kapeli u toku je konklava, izbor nasljednika preminulog pape Franje i novog poglava Katoličke crkve. Novog papu izabrat će kardinali, a pažnju javnosti privukli su nešto mlađi crkveni lideri.

Tri najmlađa kardinala su Américo Manuel (51) iz Portugala, ukrajinski grkokatolički kardinal sa sjedištem u Australiji Mykola Bychok (45) i Giorgio Marengo (50) iz Mongolije.

Na dan pogrebne mise pape Franje, 26. travnja, njih trojica su snimili zajednički selfie koji je ubrzo postao hit na društvenim mrežama.

Francuski novinar Jean-Pierre Denis tom je prilikom podijelio selfie najmlađih troje kardinala kao i onaj japanskog kardinala, nadbiskupa Tokija Tarcisio Isao Kikuchija koji se smiješi iz autobusa, okružen drugim kardinalima.

Uz objavu, napisao je “Prva konklava generacije selfija”.

Od 133 kardinala u ovogodišnjoj konklavi, njih 15 je mlađe od 60 godina.

45-godišnji Mykola Bychok rođen je u ukrajinskom gradu Ternopilu, a već je s 15 godina otkrio svoj poziv. Služio je u Ukrajini, Rusiji i SAD-u, a 2020. ga je papa Franjo imenovao biskupom Ukrajinske grkokatoličke eparhije u Melbourneu. Ondje se posvetio ukrajinskoj dijaspori i mladima. Prošle godine u prosincu postao je najmlađi kardinal na svijetu.

Talijanski kardinal Giorgio Marengo (50) već više od dva desetljeća djeluje u Mongoliji kao misionar. Njegov angažman bio je ključan tijekom povijesnog Papinog posjeta Mongoliji 2023. godine.

51-godišnji Américo Manuel Aguiar Alves, biskup iz portugalskog grada Setúbala, istaknuo se kao vođa Svjetskog dana mladih 2023. u Lisabonu. Na tom skupu je okupio više od 1.5 milijuna mladih iz cijelog svijeta.

George Jacob Koovakad (51), rođen u indijskoj Kerali, sirijsko-malabarski je nadbiskup i iskusni vatikanski diplomat. Nakon niza godina provedenih u Papinskoj diplomaciji, 2020. godine se vratio u Vatikan. Od tada je bio zadužen za organizaciju svih međunarodnih putovanja pape Franje. Kardinalom je postao u prosincu 2024.

53-godišnji Francis Leo (53) nadbiskup je Toronta rođen u Montrealu. Poznat je po svojem znanstvenom radu iz mariologije i vođenju jedne od najvećih katoličkih zajednica u Kanadi. Kardinalom je postao u prosincu 2024.

Podijeli:

spot_img

Povezano
INFO

Tri pobjede bh. sjedećih odbojkaša na startu Zlatne lige nacija

Reprezentacija Bosne i Hercegovine u sjedećoj odbojci ostvarila je...

Srebrenica 30 godina poslije genocida: Od 1. do 3. jula naučna konferencija u Sarajevu i Potočarima

Međunarodna naučna konferencija pod nazivom „Srebrenica 30 godina poslije...

Stiglo nam je ljeto – simbol snage i svjetlosti: Sve o najdužem danu u godini

Tačno u 4 sata i 42 minute jutros, na...

U ulici Branilaca BiH u srijedu radovi na sanaciji dijela vrelovodne mreže

„Centralno grijanje“ d.d. Tuzla obavještava javnost da će, u...