U sklopu lokalne građanske inicijative „Dobro jelo – dobro djelo!“, organizovana je humanitarna akcija pripreme i podjele obroka u javnoj kuhinji „Obrok ljubavi“, koju vodi Udruženje Mozaik prijateljstva u Banjoj Luci.
Ova akcija okupila je grupu mladih volontera koji su pružili konkretnu pomoć zaposlenima u kuhinji, a u drugom dijelu dana učestvovali su i u podjeli oko 800 obroka korisnicima.
Sedam dana prije akcije, u Domu omladine održana je i radionica na kojoj su mladi učili o zdravim životnim stilovima, mentalnom zdravlju mladih, humanosti i značaju volontiranja.
Gosti radionice bili su i Miroslav Subašić – Kaspa, predsjednik Udruženja Mozaik prijateljstva i autor knjige Priča o bosonogom dječaku, koji je mladima govorio o svom životnom putu, iskustvima i svakodnevnim izazovima sa kojima se suočava javna kuhinja „Obrok ljubavi“.
Lokalna građanska inicijativa „Dobro jelo – dobro djelo!“ dio je programa obuke „Uči, misli i djeluj – UMiD19“, koju već devetnaestu godinu zaredom realizuje Institut za razvoj mladih KULT.
UMiD obuka predstavlja trojmjesečnu neformalnu edukaciju za mlade iz cijele Bosne i Hercegovine, kroz koju učesnici imaju priliku da usvoje znanja i vještine neophodne za aktivno građanstvo, liderstvo i društveni angažman. Jedan od ključnih segmenata obuke jeste realizacija lokalne građanske inicijative u svojoj lokalnoj zajednici.
Koordinatorica inicijative „Dobro jelo – dobro djelo!“ je Mia Selena Lerch, učesnica ovogodišnje UMiD19 obuke je uz podršku partnerske organizacije Perpetuum Mobile – Institut za razvoj mladih i zajednice iz Banjaluke, organizovala akciju sa ciljem da podstakne humanost, empatiju i građanski angažman među mladima.
Prema istraživanju UNDP-a iz 2023. godine, u Bosni i Hercegovini broj korisnika javnih kuhinja dosegao je gotovo 18.000, što je za 500 korisnika više nego godinu ranije. Broj gladnih je sve veći, redovi ispred javnih kuhinja postaju sve duži, dok cijena potrošačke korpe konstantno raste. Posebno je zabrinjavajuće to što veliki broj osoba treće životne dobi nije u mogućnosti samostalno doći po obrok.
Inicijativa „Dobro jelo – dobro djelo!“ ima za cilj ne samo pomoć najugroženijima, već i motivaciju mladih da se aktivnije uključe u humanitarne i volonterske aktivnosti, te da njihov primjer inspiriše druge lokalne zajednice da podrže rad javnih kuhinja, koje se suočavaju sa brojnim izazovima.
Mladi volonteri koji su učestvovali u akciji istakli su da su spremni učestvovati i u budućim aktivnostima, te da ovakve inicijative imaju veliki značaj za osnaživanje mladih i jačanje društvene solidarnosti.
Lokalna građanska inicijativa „Dobro jelo – dobro djelo!“ realizovana je uz podršku Instituta za razvoj mladih KULT, Instituta za razvoj mladih i zajednice Perpetuum Mobile i Mreže mladih evropskih ambasadora za zapadni Balkan (Western Balkans Young European Ambassadors Network).