Okončano glasanje: Anja Pavelka-Vuleta i Boris Barun su novi sudije Ustavnog suda BiH

Datum:

U toku je 18. redovna sjednica Doma naroda Parlamentarne skupštine Federacije Bosne i Hercegovine, a na dnevnom redu je imenovanje dvoje sudija u Ustavni sud FBiH.

Prethodno su delegati izabrali Borisa Baruna za jednog od dvoje potrebnih sudija u Ustavni sud FBiH.

Uslijedilo je glasanje o drugoj listi na kojoj su Slaviša Bjelogrlić, Damir Šapina, Anja Pavelka-Vuleta, Adis Abdić, Tanja Hadžagić, Smajo Šabić i Ognjen Gašović. Druga lista je vezana za konkurs iz augusta 2024. godine gdje je Lidija Bradara, kao predsjednica FBiH, kao kandidata predložila Slavišu Bjelogrlića, ali potpredsjednici Vlade FBiH Igor Stojanović i Refik Lendo nisu dali saglasnost, stoga je lista došla pred delegate.

Haris Zahiragić (SDA) je kazao da kandidati koji su pročitani, a nisu Srbi ne mogu biti izabrani.

Delegati su se izjašnjavali o Slaviši Bjelogrliću koji nije dobio potreban broj glasova, “za” su glasala tri delegata, dva su bila “suzdržana”, a 61 “protiv”.

Kandidat Damir Šapina također nije dobio potrebni broj glasova, “za” je glasalo delegata, šest je bilo suzdržanih, a 57 “protiv”.

Anja Pavelka-Vuleta je nakon glasanja izabrana za sutkinju Ustavnog suda FBiH, “za” je glasalo 59 delegata, četvero je bilo suzdržanih, a sedam “protiv”.

IzvorKLIX.BA

Podijeli:

spot_img
spot_img

Povezano
INFO

Mirela Čaušević: Kako zajednice mogu unaprijediti zaštitu od nasilja (VIDEO)

Može li svaka lokalna zajednica ponuditi konkretno rješenje za...

Film RTV7 „Kapija – zakletva tuzlanskoj mladosti“ trajno predat Gradu Tuzla i Memorijalnom centru na korištenje (VIDEO)

 Glasovi ratnih izvještaja, sirene i fotografije nasmijanih mladih lica...

Svjetski dan pčela: Klimatske promjene sve veća prijetnja pčelarstvu u TK (VIDEO)

Savez pčelara TK povodom 20. maja Svjetskog dana pčela...

“Đulistan” u Tuzli: Sajam agroturizma i zdravog življenja okuplja preko 60 izlagača (VIDEO)

U povodu Svjetskog dana pčela, u Ateljeu Ismet Mujezinović...