Historijski muzej Bosne i Hercegovine u Sarajevu, u 2025. godini obilježava 80 godina od osnivanja i djelovanja. Tokom cijele godine, putem različitih događaja i formi publika ima mogućnost zaviriti u prošlost i ključne trenutke iz bogate historije muzeja.
U proteklih osam decenija Historijski muzej BiH pregurao je mnogo toga. Osnovan netom nakon završetka Drugog svjetskog rata kao Muzej revolucije BiH, nadživio je i državu i sistem koji ga je osnovao, a potom i život na prvoj liniji u vrijeme opsade, ranjen i oštećen, ali sačuvanih kolekcija. A danas sa potpuno novim i drugačijim izazovima.
U znaku obilježavanja 80. godišnjice od posebne važnosti je izdavačka djelatnost, gdje je u fokusu knjiga posvećena 80 godina Historijskog muzeja BiH, ali i izložba posvećena 80. godišnjici BHRT-a, bratske i vršnjačke institucije i projekat u koji su uplovili još prošle godine.
“Ko god zaviri u arhivu Televizije BiH ili BHRT-a, nekako se divi s jedne strane artefaktima ali sa nekom sjetom, maltene i tugom i posmatra te stare predmete i gledamo iz konteksta današnjeg vremena. Mi muzealci, mi historičari gledamo kao vrijedne artefakte, vrijedna djela koja će tek u muzeju dobiti svoj puni sjaj”, ističe direktorica Historijskog muzeja BiH Elma Hašimbegović.
Kakve se priče kriju iza muzejske zgrade, je li muzej samo fizički prostor ili je nešto izvan njega, kako funkcionišu muzejske kolekcije, kakav je unutrašnji život jednog muzeja? Ovo su neka od pitanja na koja kolektiv muzeja nastoji dati odgovore publici tokom cijele godine putem online kampanje, ali brojnih drugih formi i događaja koja muzej ima u okviru
“Do sada se o Historijskom muzeju pisalo, ali muzejske priče nisu bile toliko dostupne široj javnosti , mislim da je važno da pokažemo koliko je muzej jedna dinamična institucija, kakve sve funkcije muzej obavlja kroz ovih 80 godina, kako su se te funkcije mijenjale kroz vrijeme, i u konačnici, kako je Historijski muzej Bosne i Hercegovine izrastao u ovo što je danas”, kaže viša kustosica Elma Hodžić.
Već neko vrijeme radi se na konzervaciji jedne od najmonumentalnijih slika iz Zbirke umjetničkih djela – slike “Juriš” Ismeta Mujezinovića – u saradnji sa profesorima i studentima interdisciplinarnog studija konzervacije i restauracije Univerziteta u Sarajevu, koji inače krasi hol muzeja.