Rusija će zahtijevati čelične sigurnosne garancije tokom mirovnih pregovora s Ukrajinom

Datum:

Vlasti Ruske Federacije danas su poručile da će zahtijevati “čelične” sigurnosne garancije tokom pregovora za okončanje rata u Ukrajini, a nastavljaju se razgovori o mogućem 30-dnevnom prekidu vatre po prijedlogu SAD-a, prenosi Anadolu.

“Zahtijevat ćemo da čelične sigurnosne garancije budu dio ovog sporazuma s obzirom da će samo njihovim formiranjem biti moguće postići trajni mir u Ukrajini i, općenito, ojačati regionalnu sigurnost”, rekao je zamjenik ruskog ministra vanjskih poslova Alexander Grushko u intervjuu za list “Izvestija”.

Ističući da bi dio tih garancija trebao uključivati ​​neutralni status Ukrajine i odbijanje NATO-a da prihvati Ukrajinu kao državu članicu, Grushko je rekao da je NATO sve agresivniji u svojim vojnim akcijama.

Gruško je potvrdio prigovor Rusije raspoređivanju mirovnih snaga u Ukrajini, definirajući mirotvorstvo i NATO kao nespojive stvari.

“Puno se hvale da je to odbrambeni savez, ali stvarna istorija saveza sastoji se od vojnih operacija, niza agresija bez ikakvog razloga, samo da još jednom istaknu svoju hegemoniju u svjetskim i regionalnim poslovima”, rekao je.

Zamjenik ruskog ministra vanjskih poslova tvrdi da se uvođenjem teme mirovnih snaga u Ukrajini od strane francuskog predsjednika Emmanuela Macrona nastoji odvratiti pažnja javnosti od “domaćih problema”.

Dalje je rekao da Moskva također ima izuzetno skeptičan stav prema uključivanju OSCE-a u moguću mirovnu misiju, ali da je prisutnost civilne misije u Ukrajini moguća.

“To bi moglo uključivati ​​nenaoružane promatrače, civilnu misiju koja bi nadzirala provedbu pojedinačnih aspekata ovog sporazuma ili jamstvene mehanizme”, rekao je.

Grushko nije isključio ponovnu uspostavu dijaloga između Rusije i Evropske unije, slično dosadašnjim kontaktima Moskve i Washingtona, dodavši da je nejasno kako bi Europa mogla sudjelovati u mirovnim pregovorima o Ukrajini.

Izaslanstva SAD-a i Ukrajine sastala su se prošlog utorka u saudijskoj Džedi kako bi razgovarali o izgledima za mogući mirovni sporazum između Rusije i Ukrajine, nakon čega je u zajedničkoj izjavi objavljena spremnost Kijeva da prihvati 30-dnevno primirje koje je predložio Washington.

Putin je u četvrtak rekao da se njegova zemlja slaže s prijedlozima za prekid neprijateljstava, ali je dodao da će ih Moskva prihvatiti samo ako bi to vodilo do dugoročnog mira i otklonilo početne uzroke ove krize.

Podijeli:

spot_img
spot_img

Povezano
INFO

Pakao u Odesi: Rusi razorili stambene zgrade dronovima, više povrijeđenih

Načelnik Vojne uprave Odeske oblasti Oleh Kiper i gradonačelnik...

Rusi predali Ukrajincima tijela 909 ubijenih vojnika

Ukrajina i Rusija ponovno su razmijenile tijela vojnika, saopštio...

Međunarodna zajednica osudila ruski raketni napad na Sumi

Međunarodna zajednica osudila je u nedjelju ruski raketni napad...

Mirovne snage u Ukrajini? SAD razmatra model Berlina poslije Drugog svjetskog rata

Postkonfliktna Ukrajina mogla bi da liči na “Berlin poslije...