SAD i Mađarska potpisale ugovor od 114 miliona dolara o nuklearnom gorivu

Datum:

Sjedinjene Američke Države i Mađarska potpisale su ugovor vrijedan 114 miliona dolara o snabdijevanju nuklearnim gorivom, saopćilo je u petak američko Državno ministarstvo, ocjenjujući da odnosi između dvije zemlje „dostižu nove nivoe saradnje i uspjeha“.

Prema sporazumu, američka kompanija Westinghouse će isporučivati nuklearno gorivo za mađarsku nuklearnu elektranu Paks I, koja proizvodi oko polovinu ukupne električne energije u zemlji.

Ugovor je objavljen nakon sastanka američkog predsjednika Donalda Trumpa i mađarskog premijera Viktora Orbana u Washingtonu.

Kako je navedeno u saopćenju Državnog ministarstva, ovaj ugovor „signalizira našu namjeru da započnemo pregovore o olakšavanju saradnje u okviru civilne nuklearne industrije, uključujući male modularne reaktore (SMR) i skladištenje istrošenog goriva“.

Također je istaknuto da SAD i Mađarska rade na tome da Budimpešta postane centar rastućeg SMR tržišta u Centralnoj Evropi, koristeći „vodeću američku nuklearnu tehnologiju kako bi se potaknuo razvoj nove transatlantske industrije“.

Podijeli:

spot_img
spot_img

Povezano
INFO

Učenici medicinske škole pokrenuli peticiju protiv Vlade FBiH zbog onkoloških lijekova

Učenici Srednje medicinske škole u Tuzli pokrenuli su javnu...

Potpisani ugovori o grantovima za pet nevladinih organizacija u okviru projekta „BH Zeleni trokut“ (VIDEO)

Centar za razvoj i podršku CRP  organizovao je danas...

Predstavljena treća faza projekta “Zelena generacija” (VIDEO)

Info sastanak na kojem je predstavljena treća faza projekta...

Prva faza istrage o požaru u Domu penzionera Tuzla-donesena naredba o provođenju istrage protiv dvije osobe koje su lišene slobode

Kantonalno tužilaštvo Tuzlanskog kantona je donijelo naredbu o provođenju...