Stanje u snabdijevanju električnom energijom na području Tuzlanskog kantona u 15 sati

Datum:

Povećane količine vlažnog snijega, praćene jačim vjetrom u noći 22/23.12.2024. godine prouzrokovale su kvarove na nadzemnoj visokonaponskoj i niskonaponskoj mreži u većem dijelu Bosne i Hercegovine, Dodatni teret vlažnog snijega polomio je stabla i grane drveća, srušio  stubove nadzemne mreže izazivajući prekide u snabdijevanju  električnom energijom u velikom broju naselja na području Tuzlanskog kantona.

Od 6 dalekovoda i 11 hiljada kupaca koji su bili bez napajanja električnom energijom dana 23.12.2024. godine, stanje se drastično pogoršalo, kad je dana 24.12.2024. godine zbog kvara na 70 dalekovoda na području TK, bez električne energije bilo više od 65 hiljada kupaca u Čeliću, Tuzli, Gračanici, Gradačcu, Kalesiji, Kladnju, Lukavcu, Sapni, Srebreniku, Živinicama i Banovićima.

Sve ekipe Podružnice “Elektrodistribucija” Tuzla su od prvog dana bile na terenu, te pored otežanih vremenskih uslova, cijeli dan su intenzivno radile na otklanjanju kvarova na srednjenaponskoj mreži i normalizaciji snabdijevanja električnom energijom. Otežavajuću okolnost predstavlja nepristupačnost terena zbog velikih nanosa snijega i konstantno evidentiranje novih kvarova.

Zahvaljujući nadljudskim naporima radnika Podružnice “Elektrodistribucija” Tuzla, stanje se u toku dana današnjeg u najvećoj mjeri normalizovano na većem dijelu srednjenaponske mreže, a otklanjanje kvarova na preostaloj srednjenaponskoj mreži je u toku, nakon čega će se pristupiti otklanjanju kvarova i na niskonaponskim mrežama na području TK.

Trenutno je bez napajanja  oko 24 hiljade kupaca, koji se napajaju sa 20 dalekovoda na 10 kV naponu na području Tuzle, Gračanice, Gradačca, Kalesije, Kladnja, Lukavca, Srebrenika i Sapne. 

Ukoliko ne bude novih padavina, očekujemo da će snabdijevanje električnom energijom biti u cjelosti normalizovano u toku narednog dana.

Imajući u vidu vanredne vremenske okolnosti i prognoziranje nastavka padavina, molimo kupce električne energije za strpljenje i razumijevanje za rad u ovakvim otežanim okolnostima.

Podijeli:

spot_img
spot_img
spot_img

Povezano
INFO

Sting otkazao koncerte zbog lošeg zdravstvenog stanja

Legendarni Sting zbog lošeg zdravstvenog stanja odgodio je dva...

Netflix podiže cijene pretplate u SAD-u i Kanadi: Hoće li evropske zemlje biti sljedeće?

Netflix je najavio još jedan talas poskupljenja za različite...

Dodik se vraća na posao, najavio povratničku konferenciju za novinare

Predsjednik bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska Milorad Dodik vraća se...

Turska: Jedanast uhapšenih nakon požara u hotelu

Turska je uhapsila 11 lica u okviru istrage o...