Tradicionalne metode stoljećima se primjenjuju za liječenje malarije u Africi (FOTO)

Datum:

Na afričkom kontinentu, gdje ima najviše slučajeva malarije zabilježenih u svijetu, vjekovima se za liječenje ove bolesti koriste prirodne metode pripremljene od listova tropskih biljaka i drveća, javlja Anadolu.

U Kamerunu, kao i u mnogim zemljama Afrike, stanovnici su zainteresovani za tradicionalne lijekove i metode liječenja zbog neadekvatnosti zdravstvenog sistema, nedovoljnog pristupa zdravstvenim ustanovama i visokim cijenama liječenja.

U nekim afričkim zemljama, uključujući Kamerun, “iscjelitelji” koji pružaju usluge tradicionalnim metodama liječenja, za koje se smatra da smanjuju opterećenje zdravstvenog sistema, zaštićeni su zakonom.

Mnogi Kamerunci tvrde da je moderna medicina razvijena na bazi “bijelaca” i da joj nedostaje tretman za neke bolesti u Africi.

U svakom regionu i kvartu zemlje gdje postoje problemi u zdravstvenom sistemu, postoje iscjelitelji koji primjenjuju metode liječenja koje su naučili od svojih predaka.

Tradicionalni lijekovi i metode liječenja koje pripremaju iscjelitelji, za koje se navodi da su jeftini i praktični i za koje se vjeruje da su “djelotvorniji” od moderne medicine u liječenju bolesti poput malarije i tifusa, koji se najčešće viđaju u Africi, vjekovima privlače pažnju.

Kamerunska “iscjeliteljica” Rahina Foncha govorila je za AA o tradicionalnim metodama liječenja malarije.

Njen djed je bio iscjelitelj, a kako je kazala, njega su pitali kada su bile u pitanju bolesti poput malarije i tifusa.

“Metode liječenja malarije naučila sam od svog djeda”, ispričala je Foncha.

Djed ju je slao u šumu da ubere listove tropskih biljaka za liječenje malarije.

“U području u kojem smo živjeli nije bilo bolnice ili zdravstvenog centra. Morali smo sami pronaći rješenja za zdravstvene probleme. Tako smo primjenjivali metode liječenja koje smo naučili od naših predaka”, ispričala je Foncha.

Ovakav način liječenja joj je glavni izvor prihoda, a liječi ljude koji ne mogu doći do bolnica i lijekova.

“Svoje pacijente liječim kuhanjem listova manga, avokada i papaje i listova nekih biljaka, baš kao i moj djed. Preci su to radili za liječenje malarije”, rekla je Foncha.

Lišće tropskih biljaka prokuha u vodi. Foncha je objasnila da pacijenta ostavi u sobi ili u zatvorenom prostoru s kipućim listovima tropske biljke kako bi se preznojio i izbacio virus malarije iz svog tijela.

Nakon desetominutnog udisanja pare tropskog bilja, pacijent mora nastaviti da pije lijek napravljen od iste biljke i listova voća.

Tvrdeći da je ova metoda učinkovita kod oko 90 posto pacijenata koji joj se obrate za pomoć, Foncha je kazala da je ovaj tretman efikasan i jeftin.

Malarija je bolest koju prenose komarci i koja nesrazmijerno pogađa djecu u afričkom regionu.

Malarija je parazitska infektivna bolest koju izaziva sićušni parazit roda Plasmodium i to bilo koji od četiri vrste koliko ih postoji.

Svaka od ovih vrsta ima svoje specifičnosti, bilo prema reakciji na medikamente ili prema lokaciji u organizmu nakon infekcije, ali i prema efektima koje ima po zdravlje čovjeka.

Zavisno od vrste parazita i vremena inkubacije, prvi simptomi se mogu javiti 7-14 dana ili čak i 8-10 mjeseci nakon infestacije.

Dosta toga zavisi i od imuniteta, pa se tako mogu zabilježiti slučajevi potpunog imuniteta, koji je stečen vremenom.

Simptomi malarije, pogotovo u prvih nekoliko dana, ne izgledaju ništa drugačije od uobičajenih simptoma koje imaju neke druge bolesti koje uzrokuju bakterije, virusi ili paraziti.

To otprilike uključuje povećanu tjelesnu temperaturu, glavobolju, umor, pojačano znojenje, povraćanje, ali mogu se javiti i nešto drugačiji znaci kao suhi kašalj, bolovi u mišićima, povećanje jetre, ili čak nervne disfunkcije i gubitak svijesti.

Malarija, koja je jedna od vodećih smrtonosnih bolesti i uzrokuje smrt jednog djeteta svake dvije minute, najčešća je u Africi.

Dok u prosjeku 500.000 ljudi umre svake godine širom kontinenta od malarije, polovina onih koji umiru su djeca.

IzvorAnadolu

Podijeli:

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Povezano
INFO

Mandarine su odlične za zadravlje: 7 razloga zašto ih jesti svaki dan

Mandarine su bogate vitaminom C, štite naš imunitet u...

Omiljena namirnica nutricionista tokom zime: Ključna je za varenje i jačanje imuniteta

Ako želite da imate jak imunitet, jedite više kiselih krastavaca. Kažu da je...

Preskakanje doručka može dovesti do veće stope ovog poremećaja

Preskakanje doručka može dovesti do veće stope pojave jednog...

Kako zaštititi biljke od prvog mraza?

Prvi mraz je na pragu i može uzrokovati oštećenja...