Upozorenje na cunami ukinuto je u ruskoj oblasti Kamčatki, saopštio je ministar za vanredne situacije u lokalnoj vladi Sergej Lebedev.
“Dragi mještani i gosti Kamčatke, naše kolege iz Geostacionarnog operativnog meteorološkog satelita ukinule su upozorenje na cunami”, rekao je Lebedev u video-snimku objavljenom na “Telegram” nalogu lokalne vlade.
Kod Kamčatke je jutros registrovan zemljotres magnitude 8,8 stepeni po Rihterovoj skali, a nakon njega još niz potresa magnitude pet i šest stepeni.
Nakon zemljotresa došlo je do pojave cunamija kod obala nekoliko država, uključujući Rusiju i SAD.
Iz regionalnih hitnih službi u Sahalinskoj oblasti rečeno je za RIA Novosti da su talasi koji su nastali usljed cunamija dostigli visinu veću od tri metra u Severo Kurilsku.
Prema navodima službi, visina najvišeg talasa odokativno je procijenjena na pet metara.
Guverner Kamčatske oblasti Vladimir Solodov izjavio je da za sada nema poginulih niti ozbiljnije povrijeđenih.
Talasi nastali usljed cunamija nakon snažnog zemljotresa na Kamčatki stigli su do obale Kalifornije, saopšteno je iz Državne meteorološke službe SAD.
U objavi na “Iksu” navodi se da se stanovništvu savjetuje da ne prilazi plažama.
“Prvi talasi nastali usljed cunamija počinju da utiču na obalu, sa jasnim talasima koji se registruju na mjernim stanicama za plimu i osjeku u Kresent Sitiju i zalivu Hambolt. Talasi će nastaviti da rastu tokom noći i postaće još opasniji usljed plime. Klonite se plaža!”, napisano je u objavi.
Najmanje 30 dodatnih potresa registrovano je nakon zemljotresa magnitude 8,8 stepeni po Rihterovoj skali na poluostrvu Kamčatki, saopšteno je iz regionalnog odjeljenja Ujedinjene geofizičke službe Ruske akademije nauka.
U saopštenju se navodi da su naknadni potresi bili magnitude od dva do pet stepeni po Rihterovoj skali.
Izvještač agencije TASS javlja da se tlo u Petropavlovsku Kamčatskom i dalje trese.
Prema pojedinim izvještajima, primarni zemljotres bio je magnitude 8,7 stepeni.
Talasi koji su nastali usljed cunamija prijavljeni su na Kamčatki i na Havajima.
Usljed velikih talasa poplavljena je luka u Severo Kurilsku u Sahalinskoj oblasti.
Vlasti su izdale naredbu za evakuaciju na Kamčatki, Havajima i pacifičkoj obali Japana.


