Velika Britanija i Njemačka potpisale sporazum o prijateljstvu i saradnji

Datum:

Velika Britanija i Njemačka su u četvrtak potpisale Sporazum o prijateljstvu i saradnji s ciljem jačanja bilateralnih veza u oblasti odbrane, vanjske politike, ekonomske saradnje i migracija.

Sporazum je formalno potpisan na ceremoniji u centru Londona, kojoj su prisustvovali premijer Velike Britanije Keir Starmer i njemački kancelar Friedrich Merz.

Ugovor se smatra velikim resetiranjem odnosa između dvije zemlje, i nazvan je najvećim ugovorom između Velike Britanije i Njemačke od 1945. godine.

Govoreći na ceremoniji, kancelar Merz je rekao da je to “historijski dan za njemačko-britanske odnose”, dodajući da je “davno trebalo” da se takvo partnerstvo formalizira.

“Želimo bliže sarađivati, posebno nakon izlaska Velike Britanije iz EU”, rekao je Merz i dodao: 

“Postoji toliko mnogo oblasti u kojima Velika Britanija i mi možemo sarađivati još bliže nego u prošlosti – u odbrani, vanjskoj politici, ekonomskoj politici i domaćoj politici.”

Ugovor uključuje značajnu obrazovnu komponentu, s novim odredbama za olakšavanje razmjene između studenata i školske djece iz obje zemlje.

„Drago mi je što smo uspjeli postići sporazum koji će olakšati školarcima i studentima dolazak u Veliku Britaniju u budućnosti, i obrnuto, dolazak u Njemačku“, dodao je Merz.

„Posebno će mlađa generacija sada imati više prilika da bolje upozna obje zemlje“, kazao je.

Starmer je također pozdravio sporazum kao korak naprijed u međunarodnoj saradnji Velike Britanije, posebno po pitanju ilegalnih migracija.

Nazvao ga je i „historijskim“, rekavši da pokazuje ambiciju obje zemlje da još bliže sarađuju u oblasti sigurnosti, trgovine i odbrane.

Također je na X potvrdio da se Njemačka obavezala na uvođenje novog zakonodavstva usmjerenog na prekid opskrbe malim brodovima koje koriste mreže za krijumčarenje ljudi.

„Saradnja s našim međunarodnim partnerima donosi rezultate za britanski narod“, rekao je Starmer u izjavi podijeljenoj na platformi X i zaključio: 

„Razbit ćemo bande koje krijumčare ljude i osigurati naše granice.“

IzvorAA

Podijeli:

spot_img
spot_img

Povezano
INFO

Postignut sporazum između Vlade TK i Sindikata doktora medicine i stomatologije TK

Vlada Tuzlanskog kantona i Sindikat doktora medicine i stomatologije...

Njemačka namjerava stvoriti najjaču konvencionalnu vojsku u Evropi do 2039. godine

Nova vojna strategija Njemačke ima za cilj da je...

Friedrich Merz danas u Bijeloj kući sa Trumpom: Ulazi li Njemačka rat protiv Irana?

Njemački kancelar Friedrich Merz u utorak u Washingtonu se...

Ekonomski fakultet Tuzla i Centralna banka BiH potpisali sporazum o saradnji

Jučer su Ekonomski fakultet u Tuzli i Centralna banka...