Vijeće ministara usvojilo dva važna EU zakona, na potezu parlament

Datum:

Vijeće ministara Bosne i Hercegovine usvojilo je na današnjoj vanrednoj sjednici Nacrt zakona o graničnoj kontroli i Nacrt zakona o zaštiti ličnih podataka koji su ujedno ključni i za evropske integracije.
Iako su raniji pokušaji usvajanja ova dva zakona naišli na blokade od ministara iz reda srpskog naroda, ovaj put to nije bio slučaj te su zakoni usvojeni.

Zakonom o zaštiti ličnih podataka posebno se uređuje zaštita fizičkih lica u vezi sa obradom ličnih podataka od strane nadležnih organa u svrhe sprečavanja, istraga, otkrivanja krivičnih djela, gonjenja učinilaca krivičnih djela, izvršenja krivičnih sankcija, uključujući zaštitu od prijetnji javnoj sigurnosti i njihovo sprečavanje.

Ovim zakonom vrši se usklađivanje sa odredbama Uredbe (EU) 2016/679 Evropskog parlamenta i Vijeća od 27. aprila 2016. godine o zaštiti pojedinaca u vezi s obradom ličnih podataka i o slobodnom kretanju takvih podataka te o stavljanju van snage Direktive 95/46/EZ (Opšta uredba o zaštiti podataka) i odredbama Direktive (EU) 2016/680 Evropskog parlamenta i Vijeća o zaštiti pojedinaca u vezi s obradom ličnih podataka od strane nadležnih tijela u svrhe sprječavanja, istrage, otkrivanja ili progona krivičnih djela ili izvršavanje krivičnih sankcija i o slobodnom kretanju takvih podataka te o stavljanju van snage Okvirne odluke Vijeća 2008/977/PUP.

Podjednako je važan i Nacrt zakona o graničnoj kontroli.

Ovim zakonom se, između ostalog, uređuju pitanja granične kontrole i nadležnih organa, prelazak državne granice, granični prijelazi i granična odobrenja, granične provjere i nadzor granice, granična linija i uređenje prostora uz državnu granicu, povreda državne granice i granični incident, međunarodna granična saradnja, prenošenje oružja, prikupljanje ličnih podataka i evidencije.

Nakon vanredne sjednice, Vijeće ministara će nastaviti redovnu sjednicu na kojoj će se razmatrati također niz važnih pitanja.

IzvorKlix.ba

Podijeli:

spot_img

Povezano
INFO

SIPA nije bila predmet rasprave; Nisu usvojeni zaključci o Viaductu, nema volje ni za pomoć BHRT-u

Edin Forto, ministar komunikacija i prometa BiH obratio se...

Vijeće ministara BiH: Korigirati proračun za 2025. i dostaviti ga VMBiH radi izvršenja presude u predmetu “Viaduct”

Vijeće ministara Bosne i Hercegovine upoznato je s Informacijom...

Vijeće ministara BiH o izvršenju arbitražne presude u predmetu Viadukt 

Vanredna sjednica Vijeća ministara Bosne i Hercegovine zakazana je...

Krišto neće prihvatiti imenovanje Nebojše Vukanovića za ministra sigurnosti BiH

Predsjedavajuća Vijeća ministara Bosne i Hercegovine Borjana Krišto komentarisala...