Predstavnički dom FBiH: Zagađeni zrak nas brutalno i stalno truje

Član Eko foruma Zenica doktor Harun Drljević upozorio je da zagađenost zraka Zenice, Tuzle, Sarajeva, Maglaja, Visokog, Kaknja, Lukavca, Prijedora, kao i Dvora na Uni, “brutalno i kontinuirano nanosi šteta ljudskom zdravlju”.U toku je tematska sjednica Predstavničkog doma Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine posvećena problemu zagađenosti zraka u FBiH.

Zrak u industrijskim kotlinama najzagađeniji od oktobra do marta
Prekomjerno zagađenje u Federaciji BiH najčešće je u kotlinskim i urbanim industrijskim sredinama, i to od oktobra do marta, kada temperaturne inverzije i izostanak vjetra negdje dovode do efekta „lonca“ u koji se slijevaju zagađujuće materije, izjavio je direktor Federalnog hidrometeorološkog zavoda Almir Bijedić.

Bijedić je kazao da stanje kvalitete zraka u Federaciji BiH najviše zavisi od prirodno-geografskih (kotline) i društvenih faktora (industrija, saobraćaj, ložišta).
Najčešća prekoračenja koncentracije sumpordioksida javljaju se u Zenici, Tuzli, Lukavcu, Kaknju i Živinicama, a u Sarajevu često dolazi do prekoračenja azotnih oksida zbog pojačanog saobraćaja i ložišta.

Sva industrijska mjesta imaju više satnih prekoračenja koncentracje sumpordioksida od dozvoljene učestalosti tokom godine, zaključio je Bijedić.

Informaciju o stanju okoliša poslanicima Predstavničkog doma je na ovoj sjednici prezentirao i pomoćnik federalne ministrice okoliša i turizma Mehmed Cero.

Potvrdio je ono što svi znamo,dakle,da postoji enormna zagađenost zimi u Sarajevskom, Tuzlanskom i Zeničko-dobojskom kantonu.

Cero je ustvrdio da se okolišnim dozvolama koje izdaje Ministarstvo precizira šta i za koje vrijeme treba da se investira da bi u perspektivi, životna sredina bila manje ugrožena.

Naveo je i podatak da je ukupan prihod Fonda za zaštitu okoliša u 2015. godini bio 21.562.003 KM i da je budžet Grada Tuzle dobio 5,25 miliona KM prema zakonu o izdvajanju prihoda preduzeća ostvarenih radom termoelektrana.

Ukupno je za sve kantone, od posebnih naknada za okoliš koje se uplaćuju prilikom registracije motornih vozila, prihodovno 10.375.770 KM, jedan je od podataka koje je prezentirao Cero.

Među potrebnim mjerama za bolje buduće stanje kvalitete zraka naveo je pojačani monitoring u tom smislu, rad na uspostavi registra emisija zagađujućih materija u kantonima, kao i jači inspekcijski nadzor u ovoj oblasti na svim nivoima.

Drljević: Brutalno i kontinuirano trovanje stanovništva
Član Eko foruma Zenica doktor Harun Drljević upozorio je da s agađenost zraka Zenice, Tuzle, Sarajeva, Maglaja, Visokog, Kaknja, Lukavca, Prijedora, kao i Dvora na Uni, “brutalno i kontinuirano nanosi šteta ljudskom zdravlju”.

– Sredina koja je opterećena polucijom bilo koje vrste u svakom slučaju će povećati stopu oboljevanja i stopu smrtnosti u datoj lokalnoj zajednici. Djeca u zagađenim sredinama Federacije posebno su izložena, s obzirom na to da nemaju sazreo imuni sistem, te se nisu u stanju oduprijeti posljedicama polucije. Tako da može doći do poremećaja u razvoju i rastu te djece koja će kasnije češće obolijevati od raznih bolesti – konstatovao je Drljević.
Govoreći o posljedicama dugoročnog izlaganja polutantima po zdravlje kazao je da sigurno građani shvataju da benzol, sumpordioksid ili olovo nisu zdravi.

– Doktori danas samo kvalificiraju nastalu štetu i provode kontrolu u skladu s tim. Jedan od dva problema u medicini u vezi sa zagađenosti zraka je fenomen kumulacije, jer su građani 365 dana u godini bez prekida eksponirani zagađenosti zraka i sasvim je normalno da naši obrambeni mehanizmi budu polomljeni i da tada obolijevamo. Imamo dvije situacije. Prva da možemo biti izloženi maloj koncentraciji otrova ali da je ekspozicija duga ili da kroz kraći period imamo visoke koncentracije – objasnio je Drljević.

Uz ovaj postoji i problem eliminacije polutanata, jer “pojedini organski sistemi koji su predviđeni za izbacivanje tih otrova iz organizma, pogotovo kada su u pitanju teški metali, mogu trajno oštetiti sisteme za eliminaciju kao što je bubreg i jetra”.

Parlamentarce je upozorio da se zagađenost zraka tiče građana Zenice, Tuzle, Sarajeva, Maglaja, Visokog, Kaknja, Lukavca, Prijedora, kao i Dvora na Uni, gdje se odlaže nuklearni otpad.

Inicijatorica je poslanica Amra Haračić iz Lukavca kojoj se u tome pridružila kolegica Alma Kratina iz Zenice. Obje su iz gradova poznatih po periodičnom ekstremnom zagađenju zraka.

One su na sjednicu pozvale predstavnike nadležnih institucija i nevladinog sektora očekujući kvalitetnu parlamentanu raspravu i zaključke o mjerama koje treba poduzeti na zaštiti zdravlja stanovništva.

Ostavite komentar

Vaša email adresa neće biti javno objavljena.Potrebna polja su obilježena *

*