Turska: Građani se izjašnjavaju na referendumu o ustavnim promjenama

U Turskoj su jutros otvorena birališta, na kojima se 55 miliona glasača izjašnjava na referendumu o promjeni Ustava kojim bi, kako se procjenjuje, u toj državi bio uveden predsjednički sistem i ojačala uloga predsjednika Republike Redžepa Taipa Erdoana (Recep Tayyip Erdoğan).

Pravo glasa u Turskoj ima 55.319.222 birača koji će svoju građansku dužnost moći obaviti u 167.140 biračkih mjesta.

U ovaj broj registriranih birača ulazi i novih 1.269.282 birača koja će navršiti 18 godina do danas, odnosno do dana održavanja referenduma.

Osim toga, u zatvorima će biti postavljeno 461 biračko mjesto.

Za promjenu Ustava zalažu se vladajuća Partija pravde i razvoja (AKP) i opoziciona Stranka nacionalističkog pokreta (MHP), dok su protiv vodeća opoziciona Republikanska narodna partija (CHP) i prokurdska Demokratska narodna partija (HDP).

Referendum se organizuje devet mjeseci poslije neuspjelog vojnog udara a pozvano je 55,3 miliona građana da glasa o izmjeni Ustava koji predviđa ukidanje mjesta premijera u korist predsjednika države, koji bi imao šira ovlaštenja.

Turska vlada smatra da je takva reforma neophodna da bi država bila stabilna čime bi se izbjegle “krhke koalicione vlade” koje su bile prije dolaska Erdoanove Stranke pravde i razvoja (AKP).

Protivnici smatraju da referendum daje Erdoaanu autoritarnu moć optužujući turskog predsjednika da na taj način želi da uguši svaki kritički glas, posebno poslije neuspjelog puča 15. jula 2016. godine.

Erdoan je održao nekoliko desetina predizbornih skupova širom zemlje, ponavljajući da oni koji ne budu glasali prihvataju “igre” kurdskih pobunjenika Radničke partije Kurdistana (PKK) ili bivšeg imama koji je optužen da je organizator neuspelog puča Fetulaha Gulena.

Agencije prenose da rezultati većine turskih agencija za istraživanje javnog mnijenja pokazuju da je u blagoj prednosti (51 do 52 posto) opcija “za” promjenu Ustava, ali da desetak posto neopredijeljenih mogu da donesu prevagu opciji “protiv”.

Ibrahim Uslu, direktor agencije ANAR, koja je u Turskoj poznata po uglavnom tačnim prognozama, nedavno je izjavio da su dvije opcije bile veoma blizu na početku kampanje, ali da su glasovi “za” sada u prednost, sa oko 53 posto.

Uslu je, međutim, upozorio da je značajan procenat birača još neopredijeljen, ali i da je veliki broj “stidljivih birača”, koji nisu voljni da anketarima kažu svoj pravi izbor.

“To je možda bio glavni razlog biračkih grešaka uoči glasanja o Bregzitu u Velikoj Britaniji u junu 2016. godine”, rekao je Uslu.

(BHRT)

Ostavite komentar

Vaša email adresa neće biti javno objavljena.Potrebna polja su obilježena *

*