Donacija od 17,3 miliona dolara: U BiH će biti utopljeno 430 javnih objekata

Zeleni klimatski fond obezbijedio je Bosni i Hercegovini 17,3 miliona dolara za novi projekat iz oblasti energetske efikasnosti, koji će doprinijeti prelasku sa korištenja fosilnih goriva na obnovljive izvore energije, kreiranju novih radnih mjesta, dugoročnom smanjenju zagađenja vazduha i zaštiti zdravlja građana u Bosni i Hercegovini.

Realizacijom ovog projekta trebalo bi da bude obuhvaćeno 430 javnih objekata u kojima će 150.000 korisnika imati bolje uslove boravka, saopštila je na konferenciji za novinare u Sarajevu rezidentna predstavnica UNDP-a Sezin Sinanoglu.

Ovo su prva sredstva koja je Zeleni klimatski fond dodijelio Bosni i Hercegovini za ovu namjenu, a sprovođenje projekta trajat će osam godina – od naredne do 2025. godine.

Kako je navela, bit će otvoreno 5.600 radnih mjesta sa punim radnim vremenom i obučeno više od 2.500 lica u oblasti održivog energetskog menadžmenta.

Sinanoglu naglašava da će biti dostignuta nulta stopa emisije ugljika, a da će emisija stakleničkih gasova biti smanjena za 2,02 miliona tona ekvivalenta ugljendioksida.

“U Bosni i Hercegovini je 70 odsto javnih objakata izgrađeno prije više od 30 godina, kada se nije vodilo mnogo računa o energetskoj efikasnosti. Postoji hitna potreba za ‘utopljavanjem’ javnih objekata s ciljem unapređenja energetske efikasnosti i prelaskom sa uglja i nafte na obnovljive izvore energije, kako bi bili poboljšani uslovi boravka korisnika u tim objektima”, rekla je Sinanoglu.

Ministrica za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske Srebrenka Golić pojasnila je da je donacija rezultat aktivnog učešća naše zemlje na svim konferencijama i sastancima pod okriljem Ujedinjenih naroda o klimatskim promjenama, ali i brojnih bilateralnih sastanaka koje je imala kao kontakt osoba za Konvenciju za klimatske promjene i za Zeleni klimatski fond sa zvaničnicima zemalja koje su u bordu direktora Fonda.

Golićeva kaže da će “utopljavanjem” obdaništa, škola, fakulteta i zdravstvenih ustanova biti obezbijeđeni bolji uslovi boravka i rada za krajnje korisnike.

“U Republici Srpskoj postoji više od 800 obdaništa, škola i fakulteta, više od 75 objekata iz oblasti javnog zdravstva koje je potrebno obuhvatiti projektima energetske efikasnosti”, kazala je Golićeva.

U okviru projekta energetske efikasnosti koji je u toku, u Republici Srpskoj su do sada završeni radovi na 18 objekata, od kojih na 16 obrazovnih ustanova i dvije bolnice, a na sedam su radovi u toku.

Osim materijalnih ušteda, navela je Golić, projekti energetske efikasnosti doprinose angažovanju domaće građevinske operative i proizvođača građevinskih materijala i opreme.

Projekat sprovodi UNDP u partnerstvu sa Ministarstvom spoljne trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine, Ministarstvom za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske, Federalnim ministarstvom za prostorno uređenje, Fondom za zaštitu životne sredine Federacije BiH i Fondom za zaštitu životne sredine i energetsku efikasnost Republike Srpske.

(BHRT/RTV7)

Ostavite komentar

Vaša email adresa neće biti javno objavljena.Potrebna polja su obilježena *

*