IN MEMORIAM : Umro prof.dr.sc Kasim Muminhodžić (1941-2017)

Nakon kraće bolesti, danas je umro prof.dr.sc. Kasim Muminhodžić. U nastavku možete pročitati progodan tekst koji je napisao prof.dr.sc. Nermin Salkić.
Prof.dr.sc. Kasim Muminhodžić, emeritus i redovni profesor Medicinskog fakulteta u Tuzli, rođen je 1941. godine u Lukavcu, sin je poznatog lukavačkog efendije hadži Redžepa Muminhodžića. Prof. Kasim, kako smo ga mi koji smo radili i učili od njega zvali, Medicinski fakultet je završio u Beogradu, gdje je i specijalizirao na tada najboljoj medicinskoj ustanovi u bivšoj Jugoslaviji – na Vojnomedicinskoj akademiji (VMA).
Iako je prof. Kasim radio i u Lukavcu i Gradačcu, većinu svoje profesionalne karijere je proveo prvo u Internom odjelu, a poslije Internoj klinici UKC Tuzla, kao dio grupe liječnika koji su svoju edukaciju i rad vršili pod patronatom jednog od najvećih doajena tuzlanske medicine – prof.dr. Ibre Pašića. Prof. Kasim je vrlo brzo počeo da se bavi tada jednom od najzaostalijih grana interne medicine — gastroenterologijom, koja je u to vrijeme počela da doživljava svoj procvat zahvaljujući pojavi fleksibilne endoskopije koja je po prvi puta omogućila primjeren uvid u građu i funkciju probavne cijevi.
Upravo je endoskopija bila polje gdje je prof. Kasim dao najveći doprinos, ne samo u tuzlanskim i bosanskim okvirima, nego i u okvirima bivše nam države. Rame uz rame sa ljubljanskim endoskopistima, prof. Kasim je u radničku i rudarsku Tuzlu jednu za drugom donio rektoskopiju, gastroskopiju, kolonoskopiju i naposlijetku najzahtjevniju od svih endoskopskih procedura – ERCP, za koju je 80-tih godina važio kao jedan od jugoslovenskih autoriteta. Poslije nakon osamostaljenja BiH, endoskopske vještine prof. Kasima, uvođenje novih procedura, etablirale su ga kao neprikosnovenog eksperta za endoskopiju na području BiH.
Prava je šteta što je prof. Kasim više bio čovjek od akcije i procedure, a manje čovjek od pera, te smo ostali uskraćeni za njegovo iskustvo i ekspertizu u pisanom obliku, ali mi, koji smo od njega učili i radili sa njime, znali smo o kakvoj se enciklopediji gastroenterologije i endoskopije radi. Nekada je znanje dijelio nepozvan, obično dajući bisere čiji sjaj tek nakon godina prakse možemo uvidjeti, drugi puta ga je trebalo vući za rukav, kao i sve liječnike “stare škole”, opet da dobijete manje ili više brušen dijamant znanja, jer ga nikada nije uskraćivao. Žestok u kritici, škrt u pohvalama, ipak je uvijek znao domete svakog ljekara sa kojim je dolazio u dodir. “Dobro si, Salkiću, ali može to i bolje – nismo mi seoska bolnica.”, još i danas se sjećam fraze koju je često znao ponavljati.
Plah, kakav je bio, imao je vrhunsku intuiciju da prepozna ljekara koji zna svoj posao, pa je i na tuzlanskoj gastroenterologiji birao najbolje od najboljih. Poslije i kada je bio član menadžmenta UKC Tuzla – nastavio je sa istom praksom. Puno je današnjih zvučnih ljekara i profesora koji današnji status duguju prilici koju su dobili zahvaljujući njegovoj odluci i procjeni.
Jedna od prvih mudrosti koju sam upamtio od njega jednom prilikom kada sam kao mlad doktor nešto zabrljao u pokušaju da sam riješim pacijenta je bila: “Ne moraš znati sve, ali moraš znati ko zna.” I tako nas je i trenirao, da kad ne možemo sami riješiti pacijentov problem, uvijek potražimo pomoć kolega, jer liječnikova sujeta da bi ostala nepovrijeđena, obično traži žrtvu u smislu štete po pacijenta.
Prof. Kasim je bio puno toga u životu, Ministar zdravlja TK, Medicinski direktor UKC, prvi Predsjednik Asocijcije gastroentrerologa i hepatologa BiH, Šef Odjela za gastroenterologiju, profesor Medicinskog fakulteta, za neke kontroverzan, za druge spasitelj, iscjelitelj, učitelj.
Mi, tuzlanski i bosanski gastroenterolozi, ćemo ga zapamtiti kao nekoga ko je postavio temelje moderne gastroenterologije u BiH, kao ugodno i zabavno društvo, kao učitelja i čovjeka od koga se i u najneobaveznijem razgovoru mogla čuti životna i profesionalna mudrost.
Prof. Kasim je preminuo u ustanovi u kojoj je cijeli život radio – u UKC Tuzla, danas, 19.12.2017. nakon kratke bolesti. Naši izrazi saučešća su sa porodicom i najbližima, svi smo na velikom gubitku.
Tačan datum dženaze prof. Muminhodžića će biti naknadno objavljen.
Prof.dr.sc. Nermin Salkić
Odjel za gastroenterologiju i hepatolgiju
Klinika za interne bolesti
JZU UKC Tuzla

(tuzlarije.net)

Ostavite komentar

Vaša email adresa neće biti javno objavljena.Potrebna polja su obilježena *

*