Izmijenjen Zakon o stečajnom postupku

U Federaciji Bosne i Hercegovine izmijenjen je dosadašnji Zakon o stečajnom postupku. Izmjene je danas na sjednici odobrio Dom naroda Federalnog parlamenta, što je učinio i Predstavnički dom 22. maja.

Zakon je izmijenjen radi usklađivanja s presudom Ustavnog suda FBiH koja nalaže da radnicima firmi u stečaju treba omogućiti isplatu svih neizmirenih plaća, a ne samo osam minimalnih kako je propisivao dosadašnji zakon.

Ustavni sud FBiH je takvu presudu donio svojevremeno odlučujući o apelaciji potpredsjednika FBiH Milana Dunovića. On je osporio odredbe što su ograničavale broj i visinu plaća koje treba namiriti radnicima firmi u stečaju.

Dunović je na vanrednoj pres-konferenciji održanoj u januaru prošle godine upoznao javnost s tom odlukom Suda ubrzo nakon što mu je upućena.

“Dva člana (33. i 40.) federalnog zakona o stečajnom postupku proglašeni su neustavnim. Prema stavu Suda, ne može se vremenski ograničavati rok niti visina plaće radnicima dok je njihova firma u stečajnom postupku”, rekao je tada potpredsjednik FBiH.

Presuda Ustavnog suda FBiH u tom predmetu donesena je 23. marta 2016., kazao je također tom prilikom Dunović, negodujući što ga je Ustavni sud obavijestio o odluci tek kad je prošlo nekoliko mjeseci po njenom donošenju.

Prihvaćeni prošlogodišnji izvještaji o zaduženju FBiH

Dom naroda Federalnog parlamenta završio je redovno zasjedanje prihvatanjem prošlogodišnjih izvještaja o zaduženju Federacije BiH po osnovu emisije trezorskih zapisa i obveznica.

Podržani su izvještaji o radu iz 2016. godine Agencije za reviziju privatizacije u Federaciji BiH, Fonda za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom FBiH, Federalnog zavoda za zapošljavanje, Fonda za zaštitu okoliša, Agencije za bankarstvo FBiH, Međunarodnog aerodroma „Sarajevo”, BH Telecoma, „Sarajevoputeva“, BH Gasa i Željeznica Federacije BiH.

Također, k znanju su primljeni izvještaji o finansijskoj reviziji Zavoda za zbrinjavanje mentalno-invalidnih osoba – Bakovići i Federalnog zavoda za agropedologiju za 2016. godinu, kao i Godišnji izvještaj Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH za 2016. godinu, te izvještaji o izvršenju finansijskih planova Zavoda zdravstvenog osiguranja i reosiguranja FBiH i federalnog fonda solidarnosti za 2016. godinu.

Delegati su dali saglasnost na strategije upravljanja dugom od 2017. do 2019. i od 2018. do 2020. godine, kao i strategije razvoja metalskog i elektro sektora, drvne industrije i industrije građevinskog materijala, koje je ranije podržao i Predstavnički dom.

Za razliku od navedenih dokumenata Dom naroda nije podržao Godišnji izvještaj o stanju poljoprivrede u Federaciji za 2016. godinu (Zeleni izvještaj).

Današnji rad delegati su nastavili održavanjem vanredne sjednice.

(Fena/RTV7)

Ostavite komentar

Vaša email adresa neće biti javno objavljena.Potrebna polja su obilježena *

*