Naturala.hr u gostima: More u srcu Tuzle

Tuzla je grad koji svoje ime i prošlost neizbrisivo veže uz sol, prirodno bogatstvo koje je, u vidu slane vode i kamene soli, ostalo ispod Tuzle nakon povlačenja Panonskog mora prije čak 10 milijuna godina. Međutim, ono što možda nije toliko poznato jest da današnja Tuzla opet ima svoje more te da je dio Panonskog mora vraćen gradu izgradnjom jedinstvenog kompleksa slanih jezera. Naime, vjerovali ili ne, tuzlansko more, ponos Tuzle – Panonska slana jezera – pronaći ćete na samo nekoliko minuta pješice od stare gradske jezgre.

Iako je Tuzla još od davnina grad koji se najviše spominje vezano uz eksploataciju soli za domaćinstvo i kemijsku industriju te primjer izrazito loše prakse gospodarenja prirodnim resursima (gdje je zbog iskopavanja soli ispod samog grada došlo do slijeganja tla čime je veliki broj stanovnika Tuzle bio ugrožen i morao iseliti iz svojih kuća), pred današnjom Tuzlom stoji blistava turistička budućnost koja će se, osim na odličnu gastro ponudu, bogatu povijest i multikulturalnost, po kojima je ovaj kraj poznat, sasvim sigurno, osloniti i na Panonska jezera.

Sol se tako, kao prirodni resurs, još jednom pokazala kao prednost za daljnji razvoj grada, i to zahvaljujući viziji gradske administracije, na čelu s gradonačelnikom Tuzle Jasminom Imamovićem. – Tuzlanska su slana jezera jedina takva u Europi. Prvo je slano jezero izgrađeno 2003. godine na mjestu najveće tuzlanske depresije tla, nastale zbog eksploatacije soli. Usto, trebate znati kako je ovo bio jedan od najzapuštenijih dijelova Tuzle i na početku izgradnje projekta mnogi nisu u njega vjerovali. No, uspjeli smo, unatoč svemu, gradu pokloniti jedan ovako koristan rekreacijski centar – izjavio je gradonačelnik Imamović, prisjećajući se početaka izgradnje ovog projekta, ali i njegovog daljnjeg razvoja. – Uvijek o aktivnostima i planovima naše administracije provodimo anketu među građanima, takva je naša praksa, i narod se pokazao najboljim u svojim procjenama daljnjeg razvoja grada. Građani su nas podržali i prvom smo jezeru dodali još dva, kao i neke druge sadržaje poput dobre ugostiteljske ponude, replike sojeničkog naselja, napravili smo čak i muzej te time stvorili mogućnost za daljnji razvoj naše turističke ponude – dodaje Imamović.

Korijeni turizma u gradu Tuzli datiraju još iz 1914. godine, kada je izgrađeno prvo Lječilište Slana Banja, poznato i u Europi po liječenju raznih reumatskih oboljenja. Ova se voda zaista može podičiti svojom ljekovitošću jer, pored saliniteta, voda Panonskog jezera sadrži i minerale (kalcij, natrij, sumpor, jod, brom…) te je opravdano stekla imidž jedinstvene ljekovite vode na ovim prostorima. Usto se jako pazi i na higijenu te se voda iz svih jezera strogo kontrolira i mijenja čak tri puta dnevno.

Izgradnji kompleksa Panonskog jezera pristupilo se 2003. godine, a danas se radi o jedinim umjetnim slanim jezerima u Europi čiji salinitet odgovara onom u moru. Nakon izgradnje velikog jezera, kompleks je dodatno obogaćen drugim i trećim jezerom te Slanim slapovima, još jednim jedinstvenim turističkim proizvodom u obliku masažnog i inhalacijskog zdravstvenog centra na otvorenom prostoru.

Stoga ćete u toplije doba godine vidjeti Tuzlake kako radnim danom trče kući s posla, uzimaju svoje rekvizite za plažu i odlaze se sunčati, plivati ili uživati u vodenoj masaži na slapovima Pannonice. I to će ih koštati 2 konvertibilne marke početkom i krajem sezone do 3 konvertibilne marke ili 1,5 eura (cca 10 kuna) u špici sezone. Cjelodnevni kupanac na Pannonici stajat će od 4 konvertibilne marke početkom i krajem sezone do 5 konvertibilnih maraka ili 2,5 eura (cca 18 kuna) u špici sezone. Za dvije ležaljke i suncobran izdvojit ćete 10 konvertibilnih maraka dnevno ili 5 eura (cca 37 kuna).

No, nisu samo Tuzlaci oni koje Panonska jezera toliko privlače jer svakodnevno u Tuzlu pristiže sve više turista, kako iz regije, tako i iz cijeloga svijeta, budući da je današnja Tuzla i zrakoplovnim prometom povezana sa svijetom, a direktnim letovima najviše s Njemačkom i Švedskom. O povećanju broja turista svjedoči i osnivanje Turističke zajednice grada Tuzla, osnovane s ciljem promoviranja Tuzle kao najbolje ljetne destinacije u Bosni i Hercegovini.

– Tuzla je grad s najviše parkova u Bosni i Hercegovini, imamo prelijepe i jedinstvene trgove, muzeje, bogatu kulturnu, povijesnu i gastro ponudu, a imamo i Panonska jezera koja je posjetilo više od 3,7 milijuna gostiju. Dodajte tome i našu multikulturalnost – sve nas to čini destinacijom na koju svakako treba obratiti pažnju u godinama koje dolaze i bilo je to, naravno, i razlog osnivanja naše turističke zajednice – izjavio je Edin Jahić, direktor Turističke zajednice grada Tuzla. Što se tiče hrvatskih turista, trenutno po broju prednjače Slavonci, budući da je Županja udaljena tek 85 kilometara od Tuzle, otkriva nam direktor Jahić.

Osim zabavnih i ugostiteljskih sadržaja, unutar kompleksa Panonskog jezera izgrađen je i otvoren prvi Arheološki park neolitskog sojeničkog naselja u Bosni i Hercegovini i jugoistočnoj Europi. Arheološki park predstavlja rekonstrukciju dijela neolitskog sojeničkog naselja otkrivenog u Tuzli. Park je muzej na otvorenom koji ima za cilj da posjetiocima predstavi dio arheološke i historijske prošlosti grada Tuzle, kao i način života, kako materijalnog tako i duhovnog, a posebno prvu proizvodnju soli u neolitskom dobu. Njemu se pridružuje muzej Geološka postavka Pannonica, koja gostima predstavlja spektakularnu geološku prošlost područja Tuzle.

Stoga, ako tražite ideju za vikend-izlet za kraj ljeta (u koji se, ako vrijeme dopusti, može ubaciti i još koji “morski” kupanac), što kažete na Tuzlu?

(RTV7/Naturala.hr)

Ostavite komentar

Vaša email adresa neće biti javno objavljena.Potrebna polja su obilježena *

*