Odata počast stradalima u jasenovačkom logoru

Kolonom sjećanja od Memorijalnog muzeja do spomenika Cvijet kod kojeg su položili ruže, hrvatski državni vrh, predstavnici nacionalnih manjina, antifašisti, preživjela logorašica Nevenka Končar i članovi porodica stradalih odali su počast žrtvama ustaškog logora Jasenovac.

Prethodnih godina predstavnici jevrejske nacionalne manjine komemorisali su odvojeno, prošle godine to je učinio i predsjednik Republike Zoran Milanović, a ove je godine na komemoraciji povodom 78. godišnjice proboja posljednjih logoraša iz ustaškog logora bio cijeli državni vrh, zajedno s predstavnicima svih manjina te predstavnicima antifašista.

Pred kraj Drugog svjetskog rata, rano ujutro, 22. aprila 1945. godine posljednjih, prema podacima Spomen-obilježja Jasenovac 600, a prema podacima Spomen-obilježja Donja Gradina 1.073 logoraša, krenuli su u proboj iz koncentracionog logora u koji su ustaške vlasti zatvarale i u njemu ubijale ljude zbog njihove vjerske, nacionalne ili ideološke pripadnosti. Sam proboj preživjelo je stotinjak logoraša.

Ruže podno spomenika arhitekte Bogdana Bogdanovića položili su i počast stradalima odali predsjednik Republike Zoran Milanović, predsjednik Hrvatskoga sabora Gordan Jandroković i predsjednik Vlade Andrej Plenković s delegacijama.

Počast su odali predstavnici porodica stradalih, predstavnici Koordinacije jevrejskih opština u RH predvođeni predsjednikom Koordinacije Ognjenom Krausom, Saveza antifašističkih boraca i antifašista predvođeni Franjom Habulinom i bivšim hrvatskim predsjednikom Stjepanom Mesićem, Srpskog narodnog vijeća predvođeni saborskim poslanikom Miloradom Pupovcem te Saveza Roma u RH “Kali Sara” predvođeni saborskim poslanikom Veljkom Kajtazijem i predsjednicom Saveza Suzanom Krčmar.

Komemoraciji su prisustvovale i delegacije ambasada u Hrvatskoj, među njima i izraelskog, kao i predstavnici političkih stranaka, institucija, udruženja i gradova.

U okviru komemoracije, koja se održava pod pokroviteljstvom Hrvatskog sabora, uz prigodni muzički program u kojem je, tradicionalno, izvedena i zborska arija “Va, pensiero” iz opere “Nabucco” Giuseppea Verdija, čitani su odlomci iz svjedočanstva preživjelih logoraša, te predvođene molitve u ime pravoslavnih, katoličkih i islamskih vjernika.

U zajedničkoj organizaciji Republike Srpske i Srbije, u Donjoj Gradini je danas obilježen Dan sjećanja na žrtve ustaškog logora Jasenovac.

Do 1991. godine Spomen područje Jasenovac bio je jedinstveno, a raspadom SFRJ podijeljeno je geografski i administrativno na dvije samostalne institucije: Spomen-područje Jasenovac u Republici Hrvatskoj i Spomen-područje Donja Gradina u Bosni i Hercegovini.

BHRT

Ostavite komentar

Vaša email adresa neće biti javno objavljena.Potrebna polja su obilježena *

*