Vijeće ministara BiH razmatralo informaciju o stanju u Zvorniku i akciji „Ruben“

Vijeće ministara Bosne i Hercegovine danas je razmatralo i primilo k znanju Informaciju o stanju u Zvorniku i akciji „Ruben“, koja bi trebala biti dostavljena Predstavničkom domu državnog parlamenta na razmatranje.

Ministar sigurnosti BiH Dragan Mektić je na pres-konferenciji nakon sjednice kazao novinarima da je to ministarstvo prikupilo niz podataka u kojima su opisane relevantne činjenice i ono što je prikupljeno sve od materijalnih dokaza i osnovanih pretpostavki vezano za napad u Zvorniku.

Ponovio je činjenice u vezi s napadom na policijsku stanicu u Zvorniku kada je Nerdin Ibrić ubio jednog, a ranio dvojicu policajaca, nakon čega je u razmjeni vatre i on lišen života.

Naveo je da je nakon toga, tokom pretresa određenih prostorija nađeno niz mobilnih telefona, kartica, CD-ova, disketa, određenih vrsta pisanog materijala, uniformi, USB-ova…., a izuzeta je i određena količina naoružanja, te dosta računarske opreme, računara, lapotopa.

To će, po njegovim riječima, biti predmet vještačenja.

– Imamo opis događaja, šta se dogovodilo, ali je suština da utvrdimo da li postoji određena organizovana pozadina svega toga, da li postoje osobe koje su ovo organizirale, nagovorile, podstrekavale, eventualno finansirale – kazao je Mektić, ističući kako je neophodno izvršiti sva potrebna vještačenje sve te oduzete opreme kako bi se mogao dati konkretan odgovor na ovo pitanje.

Mektić je kazao da danas na Vijeću ministara nisu htjeli da se bave bilo kakvim kvalifikacijama, to su prepustili nadležnim institucijama koje se bave istraživanjem ovog slučaja.

– Po završetku istrage od  Tužilaštva vidjet ćemo šta se odvijalo vezano za čitav ovaj događa – kazao je Mektić.

Na novinarsko pitanje da li je utvrđeno da je Ibrić u policijsku stanicu ušao sa puškom i sa riječima „Allahu ekber“, ministar Mektić je kazao da na Vijeću ministara nisu utvrđivali način i pojedinosti izvršenja samog ovog krivičnog djela.

– Da li je govorio ili nije govorio utvrdit će se u toku istrage – kazao je Mektić.

Po njegovim riječima, da bi se vidio pravi motiv izvršenja ovog krivičnog djela neophodno je izvršiti vještačenje svih oduzetih i izuzetih stvari i predmeta.

Upitan da li i sada stoji pri svojoj ranijoj izjavi da se radi o terorizmu, odgovorio je da je njegovo lično mišljenje da se radi o krivičnom djelu terorizma zato što je došla osoba u policijsku stanicu, nasumice pucala po ljudima koje nije ni poznavala, ni vidjela.

– Istina je ono što će istraga utvrditi, a ne ono što ja mislim – kazao je Mektić.

Govoreći mjerama i radnjama koje su preduzimane u RS-u pod kodnim nazivom „Ruben“, naveo je da su zatražili informacije od svih bezbjednosnih agencija unutar BiH.

Po njegovim riječima, kompletan slučaj je vodilo i sada vodi Specijalno tužilaštvo RS-a i „oni su izdali naredbu da se preduzmu ove mjere prema 32 osobe na različitim lokacijama“.

– Postojala je naredba Specijalnog tužilaštva, MUPRS-a je postupio prema tim naredbama i imali su naredbe Okružnog suda u Banja Luci da se izvrši pretres prostorija i drugih objekata u vlasništvu ili u posjedu tih osoba za koje je Specijalno tužilaštvo dalo nalog da se pokrene istraga – kazao je Mektić.

Po njegovim riječima, u pritvoru su ostale dvije osobe koje se terete za neovlašteno držanje, proizvodnju i promet oružja čije držanje nije dozvoljeno u posjedu građana, odnosno fizičkih lica.

– Bilo je jako puno medijskih i drugih vrsta informacija u kojima se govorilo da je upotrebljena neproporcionalna sila, da je prenaglašena upotreba sile, odnosno upotrebljena prekomjerna sila, pa do toga da su pojedine osobe u čitavoj akciji diskriminisane ili vrijeđane, omalovažavane po osnovu vjerske pripadnosti, po osnovu oblačenja i njihovog ponašanja – kazao je Mektić.

Dodao je da su danas razmatrali i takvu informaciju Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH.

Ministrica za ljudska prava i izbjeglice BiH Semiha Borovac je kazala da je to ministarstvo, po zaključku Vijeća ministara, trebalo da ispita da li je došlo do eventualnog narušavanja ili ugrožavanja ljudskih prava povratničke populacije, a zaključak je uslijedio nakon provedene akcije „Ruben“.

Podsjetila je da je Ministarstvo odmah zatražilo informaciju o ovim događanjima od Specijalnog tužilaštva RS-a i od MUPRS-a, a predstavnici Ministarstva su posjetili općinu Srebrenica i u selu Gladovići porodicu Rame Kadrića.

– Dobili smo povratne informacije od Specijlanog tužilaštva RS-a kao i od MUP-a RS-a, vrlo kratke informacije o privedenim osobama, o onome koje je zadržan u pritvoru, ko je pušten, sa jednom rečenicom da ni prema jednom koji je uhapšen, odnosno priveden, nije bilo primjedbi na njegov način privođenja. Odnosno, nije bilo primjedbi na ponašanje pripadnika policije RS-a koji su ih privodili – kazala je ministrica Borovac.

S obzirom na to da su iz Ministarstva pitali da li je bilo eventualno narušavanje ljudskih prava povratničke populacije, ministrica Borovac je kazala da su zaključili da nisu dobili adekvatan odgovor niti od Specijalnog tužilaštva niti od MUPRS-a.

– Pitanje je da li sada u ovaj proces uključivati i ombudsmena koji ima pravo da napravi specijalni izvještaj na osnovu ovih nalaza. Ombudsmen za ljudska prava bit će upoznat sa ovom informacijiom i na njemu ostaje da li će preduzeti određene aktivnosti ili ne – kazala je Borovac.

Istaknula je da poštivanje ljudskih prava mora biti stavljeno u prvi plan, bez obzira na to kakve se aktivnosti provode.

– Mi smo utvrdili da je došlo do uznemiravanja, da je proizveden strah kod ove populacije i potvrdili smo da je ova policijska akcija narušila pravo povratničke populacije, njihovu ličnu i kolektivnu sigurnost – kazala je Borovac.

(Fena/RTV7)

Ostavite komentar

Vaša email adresa neće biti javno objavljena.Potrebna polja su obilježena *

*