Kako danas izgledaju Kineskinje kojima su zbog ljepote lomili stopala

Više od 100 godinu nakon što je zabranjeno tradicionalno nošenje cipela koje suzbijaju stopala u Kini i dalje postoje sporadični slučajeva žena koje su to radile kao djevojčice jer je to bio simbol ljepote i statusa.

Ovaj tradicionalni čin sprovodio se u Kini od 10. vijeka sve do 1911. godine iako su mnoge žene ostale doživotni invalidi.

Male noge, odnosno stopala, bile su simbol posebne žene, a u stvarnosti je bio vrlo bolan proces nakon kojeg su stopala ostala nepovratno zgrčena, skupljena, a prsti u neprirodnom položaju.

Fotograf Jo Farrell napravila je seriju dokumentarih portreta žena čija su suzbijena stopala simbol prošlosti Kineskinja. Projekt finansira putem Kickstartera.

– Mislim da je to bio varvarski čin. Oni koji su spajali parove ili svekrve zahtijevale su da njihovi sinovi ožene žene sa suzbijenim stopalima. To je bio znak da će biti požrtvovane i da neće prigovarati- napisala je Farel u opisu projekta.

U projektu su učestvovale žene stare 80, 90 godina, sve su iz ruralnih područja. One svjedoče da su posebne cipele za suzbijanje stopala počele da se nose između četvrte i devete godine.

Stopala su bila obložena miksom biljaka i životinjskom krvi kako bi se omekšala, a nokti su se rezali koliko god je to bilo moguće. Prsti su gurani unazad i potom pritisnuti uz tabane dok se ne polome i iskrenu. Potom se noge oslobađaju na neki period, a onda se opet zavijaju u još jaču proceduru.

(Buka)

Ostavite komentar

Vaša email adresa neće biti javno objavljena.Potrebna polja su obilježena *

*