Virus H1N1: Ne dizati paniku, već se zaštititi

Jedna osoba zaražena virusom gripe H1N1 preminula je u Univerzitetsko-kliničkom centru Tuzla, dok je druga osoba sa sličnim simptomima trenutno smještena na intenzivnu njegu i njeno je stanje teško.

Potvrdila je to danas glasnogovornica UKC-a Tuzla Ersija Aščerić-Mujedinović.

“Mogu potvrditi da su bila dva slučaja H1N1 gripe od kojih je jedan pacijent preminuo, a drugi se nalazi u jedinici intenzivnog liječenja Klinike za anesteziologiju i reanimatologiju UKC Tuzla”, kazala je.

No, stručnjaci nas uvjeravaju da razloga za paniku nema. Potrebno je, prije svega, dobro se zaštiti.

Rizične skupine i simptomi infekcije

Simptomi infekcije virusom H1N1 koji uzrokuje gripu slični su simptomima infekcije virusom prehlade, kao i “obične”, sezonske gripe. Simptomi su sljedeći: kašalj, začepljenost nosa, mučnina i povraćanje, dijareja, bolovi u mišićima, bolovi u leđima, bolno grlo, povišena temperatura, osjećaj iscrpljenosti i umora.

Dobra vijest u cijeloj priči jeste to što ona nije nužno pogubna za sve inficirane – što većina zaboravlja, te se nepotrebno diže panika. Naime, ovaj virus može biti rizičan za osobe koje imaju snižen imunološki sistem, historiju hroničnih bolesti kao što su dijabetes ili kardiovaskularne bolesti, jako malu djecu, starije osobe, te trudnice.

U slučaju infekcije virusom H1N1, liječenje se obavlja s dva antiviralna lijeka: to su oseltamivir (Tamiflu) ili zanamivir (Relenza). Važno je naglasiti da u ovim slučajevima antibiotici apsolutno ne pomažu, jer se radi o virusnoj, a ne bakterijskoj infekciji.

Evo kako se zaštititi:

Zdravstveni radnici ističu da je prevencija infekcije virusom tipa H1N1, baš kao što je slučaj i sa simptomima, jako slična prevenciji kada je u pitanju virus “obične”, sezonske gripe.

Ne dodirujte lice prljavim rukama

Ukoliko ste vani, te niste u mogućnosti oprati ruke, obratite pažnju na to da rukama ne dodirujete lice, posebno područje oko očiju, usta i nosa, jer se na taj način omogućava lakše prenošenje virusa direktno u respiratorni sistem.

Perite ruke temeljno

Ovo podrazumijeva redovno pranje ruku, pogotovo nakon boravka u prostorijama u kojima se nalazi više ljudi ili nakon vožnje javnim prijevozom. Svakako ne zaboravite i područje ispod noktiju, koje je idealno mjesto za rast i razvoj bakterija i virusa.

Sapun sadrži tenzide, elemente koji se nalaze u svim deterdžentima, a uništavaju tanke membrane od masnoće kojom su virusi zaštićeni, te su stoga najbolji i najpraktičniji način zaštite od infekcije.

Koristite sredstvo za dezinfekciju ruku

Niste u prilici da operete ruke? Nabavite dezinfekcijsko sredstvo koje sadrži alkohol. Ne samo što je ovo jako praktično rješenje, nego je i efikasno u borbi protiv širenja infekcije iz razloga što alkohol u dezinfekcijskom sredstvu uništava proteinsku strukturu virusa.

Pokrijte nos i usta

Prilikom kihanja ili kašljanja, čestice virusa mogu “letjeti” zrakom do udaljenosti od čak jednog metra. Iako se podrazumijeva i dio je općeg bontona, potrebno je ponoviti – ukoliko kišete ili kašljete, obavezno pokrijte usta ili nos maramicom, baš kao i u situaciji kada to u vašoj blizini radi potencijalno zaražena osoba.

(Radiosarajevo.ba)

Ostavite komentar

Vaša email adresa neće biti javno objavljena.Potrebna polja su obilježena *

*