UNESCO je, na prijedlog Španske radijske akademije, 13. februar izabrao kao datum za obilježavanje Svjetskog dana radija, u znak sjećanja na 1946. godinu kada je osnovan radio Ujedinjenih nacija. Zlatne godine radija u svijetu bile su između 1930. i 1945. godine u Americi. U anale radijske historije ušla je adaptacija romana „Rat svjetova“, koju je Orson Veles (Welles) na CBS-u 1938. godine predstavio kao stvarni događaj.
Prva radiostanica u Bosni i Hercegovini – Radio Sarajevo, pokrenuta je 10. aprila 1945. kada je Đorđe Cigo Lukić, prvi spiker i tehničar Radio Sarajeva, izgovorio Smrt fašizmu, sloboda narodu.
1953.godine, počela je sa radom prva lokalna radio stanica u BIH- Radio Tuzla, koja je prema tehničkim kapacitetima, bila najača radio stanica na području sjeveroistočne Bosne.
Tada je Radio Tuzla imala odašiljač od 100 vati ručne izrade koji je napravio pokojni Đorđe Lukić – Cigo, radio amater i jedan od glavnih tehničara Radio Sarajeva. Sa predajnikom od svega 200 vati i improvizovanom antenom ovo je u odnosu na ranije telale, bio značajan korak na planu uvođenja savremene, brze zvučne informacije na talasu 202 metra.
Tako je tuzlansko područje dobilo radio-stanicu kao savremenog hroničara, koja je ne samo informisala građane, već bila i značajan činilac na planu prosvjećivanja i zabave.
Na samom početku, Radio Tuzla imala je više muzičkih ansambala: narodni orkestar, zabavni orkestar, kvartet gitara, salonski orkestar i veliki broj lokalnih solista.
Prema tehničkim kapacitetima, Radio Tuzla, bila je najjača radio-stanica na području Sjevero istočne Bosne.
60 godina pod tim imenom, Radio Tuzla bila je svakodnevni gost u domovima svojih sugradjana, a onda je 2013.godine proširila svoju djelatnost, tako da je RTV 7 pravni sljednik Radio Tuzle.