Predsjednik Južne Koreje Yoon Suk Yeol proglasio je vanredno stanje i izazvao opći haos u državi. Izbili su veliki protesti, a vojska je izašla na ulice.
Yoon Suk Yeol, koji predstavlja konzervativnu Partiju moći naroda, a predsjednik je od 2022. godine. Izabran je sa vrlo malom razlikom ispred rivala Lee Jae-myunga – člana Demokratske stranke.
Yoon je bio novajlija u politici, budući da je prethodnih 27 godina svoje karijere proveo kao tužilac.
Platforma njegove politike se zasniva na tvrdoj liniji prema Sjevernoj Koreji. Dok je njegov prethodnik, Moon Jae-in, bio za dijalog s Pjongjangom, Yoon je zauzeo tvrđi stav. Obećao je da će pojačati vojsku Južne Koreje, čak je nagovijestio da će pokrenuti preventivni napad ako vidi znakove ofanzivnog lansiranja protiv Seula.
Južna Koreja je stavljena u nezavidnu poziciju da ima jake veze s dvije zavađene globalne supersile – Sjedinjenim Američkim Državama i Kinom.
Dok je Lee sugerirao da će pokušati uravnotežiti oba partnerstva, Yoon je jasno stavio do znanja kojem će dati prioritet.
“Južna Koreja i Sjedinjene Države dijele savez iskovan u krvi dok smo se zajedno borili da zaštitimo slobodu od tiranije komunizma”, rekao je Yoon tokom svoje predizborne kampanje.
Budući da je Donald Trump prošlog mjeseca pobijedio na izborima za svoj drugi mandat, predsjednički ured Južne Koreje rekao je za CNN da je Yoon počeo “ponovo prakticirati golf prvi put u osam godina, u pripremi za ‘golf diplomatiju'” s novoizabranim predsjednikom SAD-a.
Što se tiče unutrašnjih problema, Yoon je naslijedio zemlju koja je još uvijek pogođena pandemijom covid-19, kao i korupcijom, polariziranom politikom i rodnom jednakošću.
“Rodni rat” u Južnoj Koreji intenzivirao se uoči izbora, dok su mladi glasači sve više podijeljeni po rodnoj liniji.
Suočene sa hiperkonkurentnim tržištem rada i vrtoglavim rastom cijena stanova, takozvane antifeministkinje su tvrdile da je nastojanje zemlje da se pozabavi rodnom nejednakošću otišlo predaleko u korist žena.
Feministkinje su, u međuvremenu, ukazivale na široko rasprostranjeno seksualno nasilje u zemlji, ukorijenjena rodna očekivanja i nisku zastupljenost žena u salama za sastanke i u politici kao primjere kako je diskriminacija žena i dalje rasprostranjena.
Podsjetimo, predsjednik Južne Koreje Yoon Suk Yeol se obratio javnosti u ovoj državi i proglasio vanredno stanje zbog, kako je istakao, “napada na liberalni poredak” ove zemlje.
U kratkom obraćanju, u kojem je najavio i da će sve pojasniti tokom dana, Yoon je rekao da će iskoristiti vanredno stanje da “ponovo izgradi slobodnu i demokratsku zemlju.”
“Kako bih zaštitio liberalnu Južnu Koreju od prijetnji koje predstavljaju komunističke snage Sjeverne Koreje i eliminirao antidržavne elemente, proglašavam vanredno stanje,” rekao je Yoon u televizijskom obraćanju naciji.
Još je rekao da “nije imao izbora” osim da pribjegne takvoj mjeri kako bi “zaštitio slobodan i ustavni poredak”, rekavši da su opozicione stranke “otežale parlamentarni proces kako bi zemlju uvele u kriznu situaciju.” Nije naveo u obraćanju koje će konkretne mjere biti poduzete.
Yoon je spomenuo prijedlog opozicione Demokratske stranke, koja ima većinu u parlamentu, ove sedmice za smjenu nekih od najviših tužilaca u zemlji i odbijanje vladinog prijedloga budžeta.
Policija je obavijestila ljude da sada postoji mogućnost hapšenja bez izdavanja naloga za hapšenje. Ovo je prvi put od 80-ih godina prošlog stoljeća, kada je vladala vojna diktatura, da bude proglašeno vanredno stanje.
Mnogima je neshvatljivo zašto je predsjednik, koji je nepopularan, proglasio vanredno stanje. Postoje navodi da o ovoj odluci nije obavijestio ni mnoge svoje bliske saradnike. Još nije detaljno javnosti objasnio zašto je to uradio, piše Klix.