Želite li izbjeći trovanje hranom? Donosimo popis namirnica koje nikad ne biste trebali podgrijavati

Datum:

Ako se riža ostavi na sobnoj temperaturi, bakterije se razmnožavaju i proizvode toksine otporne na toplinu. Ponovno zagrijavanje ne uništava te toksine, što može dovesti do mučnine, povraćanja ili proljeva.

Podgrijavanje hrane je svakodnevna praksa koja nam omogućava da iskoristimo ostatke obroka i uštedimo vrijeme. Međutim, nije svaka hrana pogodna za ponovno zagrijavanje, jer može doći do promjena u strukturi, gubitka hranjivih tvari te do stvaranja štetnih tvari koje mogu ozbiljno narušiti naše zdravlje. Evo namirnica koje nikad, ali baš nikad ne biste trebali podgrijavati.

Piletina: Piletina sadrži visoke količine proteina koji se podgrijavanjem mijenjaju i postaju teško probavljivi. Osim toga, nepravilno skladištena i podgrijana piletina može uzrokovati trovanje hranom zbog bakterije Salmonella ili Campylobacter. Ako je potrebno, podgrijavajte je samo na vrlo visokoj temperaturi i kratko vrijeme.

Riža: Riža sadrži bakteriju Bacillus cereus, koja može preživjeti kuhanje. Ako se riža ostavi na sobnoj temperaturi, bakterije se razmnožavaju i proizvode toksine otporne na toplinu. Ponovno zagrijavanje ne uništava te toksine, što može dovesti do mučnine, povraćanja ili proljeva.

Krumpir: Kuhani krumpir može biti plodno tlo za bakterije ako se ne skladišti pravilno. Podgrijavanjem se ne uništavaju toksini koje bakterije proizvode, a krumpir također gubi svoja nutritivna svojstva i može postati težak za probavu.

Gljive: Gljive su bogate proteinima i aminokiselinama koji se podgrijavanjem razgrađuju u spojeve koji mogu izazvati probavne smetnje, mučninu ili nadutost. Također, gljive gube okus i teksturu kada se ponovno zagrijavaju. Najbolje ih je jesti odmah nakon pripreme.

Jaja: Jaja su izuzetno osjetljiva na toplinsku obradu. Podgrijavanjem kuhanih ili pečenih jaja može se promijeniti njihova struktura proteina, što ih čini neprobavljivima, a u nekim slučajevima može doći i do stvaranja toksičnih spojeva.

Riba: Podgrijavanje ribe mijenja njenu teksturu, miris i okus. Osim toga, riba može sadržavati spojeve koji se razgrađuju pod utjecajem topline, što može izazvati probavne probleme. Ako je riba već kuhana, jedite je hladnu, primjerice, pripremite je s povrćem na salatu.

Špinat i zelena lisnata povrća: Špinat sadrži nitrate koji se podgrijavanjem pretvaraju u nitrite i potencijalno u kancerogene spojeve, nitrozamine. Ovo može biti opasno za zdravlje, posebno za djecu. Špinat je najbolje konzumirati svjež ili odmah nakon kuhanja.

Podijeli:

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Povezano
INFO

Kako prepoznati najslađu mandarinu?

Mandarine su bogate vitaminom C i prirodnim antioksidansima, a...

JKP “Komunalac” uspješno poslovalo u 2024.godini (VIDEO)

U otvorenom radijskom programu, razgovarali smo sa Admirom Bećirovićem,...

Tuzlanski galenski laboratorij izrađuje preko 160 proizvoda (VIDEO)

Primjetno je da se bolesni ljudi sve češće odlučuju...

Od 1. januara besplatan javni prevoz za sve Beograđane

Gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić izjavio je danas da će...