Građani BiH u bankama imaju milijarde eura (VIDEO)

Datum:

Prema podacima Centralne banke BiH štednja građana BiH u eurima iznosi 6, 70 milijardi KM. Ovaj podatak dovoljno govori koliko građani vjeruju euru, a ta štednja je sigurna veća budući da mnogi građani svoje štednje i dalje čuvaju mimo banaka. Također, velik broj građana BiH živi I radi u zemljama gdje je euro službena valuta, a prednost eura je upravo u njezinoj stabilnosti.

Štednja građana Bosne i Hercegovine broji se u milijardama eura. Vjerojatno je to zbog gorkog iskustva građana koji su do devedesetih godina štedjeli u domaćoj valuti i onda nakon rata ostali bez štednje koju su teško tek djelimice uspjeli vratiti. Osim toga, prepoznali su brojne prednosti i stabilnosti eura.

Majkl Folend, viceguverner Hrvatske narodne banke

Ja bih to rekao ovako, zemlje koje se nalaze u ovom europskom krugu imaju jednu geografsku i ekonomsku sreću da mogu službeno usvojiti euro kada jednom budu članice EU, za razliku od nekih drugih zemalja, u nekim drugim dijelovima svijeta koje tu mogućnosti nemaju. I to sada treba iskoristiti.

SANDRA ŠVALJEK, zamjenica guvenera Hrvatske narodne banke

Istakli smo jedan interesantan primjer. Da se hrvatski građani sada po prvi put mogu zaduživati, mogu uzimati kredite uz dosta niže kamatne stope, možda i niže nego građani Njemačke

Bosna i Hercegovina može slijediti primjer Republike Hrvatske u kojoj je nakon što je Hrvatska pristupila eurozoni došlo i do značajnog gospodarskog rasta.

Majkl Folend, viceguverner Hrvatske narodne banke

Ta prilagodba gospodarstva koja se događala kroz vrijeme, a koja je bila potrebita kako bi se euro i uveo i kako bi Hrvatska ušla u EU, su uspostavili zdrave stupove na kojima se danas temelji gospodarski rast Hrvatske koji je zdrav i održiv

SANDRA ŠVALJEK, zamjenica guvenera Hrvatske narodne banke

Sa svih strana imamo ekonomske koristi. I kroz veći izvoz, i kroz Eu fondove i kroz veću atraktivnost za strana ulaganja kroz niže troškove zaduživanja. Prednosti su vidljive u svim segmentima.

Ipak i u Hrvatskoj su poskupljenja standard građana vratila nazad. U HNB-u tvrde da razlog tome ipak nije uvođenje eura nego inflacija koja je bila globalni fenomen.

SANDRA ŠVALJEK, zamjenica guvenera Hrvatske narodne banke

Hrvatska je jedina zemlja koja je u europodručje ulazila u vrijeme povišene inflacije. Dakle, inflacija se u godini prije ulaska u Eurozonu, penjala i na dvoznamenkaste cifre i bili smo svjesni toga da u takvom okruženju da uvođenje eura dodatno pogura inflaciju, da postane još veća. Međutim, ono što kasnije vidjeli, inflacija je i dalje bila uvećana, ali smo vidjeli da uvođenje eura nije bitno dodatno ubrzalo infalciju. Sva istraživanja, kako nas tako i potpuno neovisnih institucija, i EUROSTAT-a i europske središnje banke da je jednokratni cjenovni učinak eura bio vrlo nizak. Znači na razini između 0, 2 i 0, 4 boda što je usporedivo s drugim zemljama

Zato bi BiH trebala težiti ka eurozoni, jer euro donosi pravnu i gospodarsku sigurnost prije svega jer ne postoji više valutni rizik i kamatne stope su se ujednačile u eurozoni.

Majkl Folend, viceguverner Hrvatske narodne banke

Nema više potrebe zamjene iz valute u valutu. Ti transakcijski troškovi su apsolutni poticaj u kvanitattivnom smislu, u izvozu, ali i u direktnim stranim investicimaja. I na na kraju, ponajviše važno pogotovo u sadašnjim okolnostima, zemlja postaje daleko otpornija na krize. Ta jedna otposrnost na krize koju euro pruža pogotovo u kriznim vremenima, dolazi jako do izražaja.

SANDRA ŠVALJEK, zamjenica guvenera Hrvatske narodne banke

Naravno, tu je i slobodna trgovina, ukidanje carinskih i necarinskih ograničenja za trgovinu. Jedna opća percepcija zemlje kao stabilnije i povoljnije investicije za ulaganja. Koristi od ulaska u EU su velike.

Iz godine u godinu se koristi od članstva u Europsku uniju povećavaju. Naši sugovornici kažu da je Hrvatska danas daleko naprednija i perspektivnija u odnosu na prije jedanaest godina kada je bila izvan europske obitelji. Ali i Hrvatskoj je trebao dugi niz godina da postigne stabilnost koju su uglavnom kočili političari i vioka korupcija. Tu stabilnost, sigurnost, pravdu i pravičnost zasigurno donosi članstvo u EU.

IzvorBHRT

Podijeli:

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Povezano
INFO

Studenti Ekonomskog fakulteta Tuzla učestvovali u prezentaciji projekta “Infrastruktura za razvoj poduzetništva” (VIDEO)

Javno preduzeće razvojno poduzetnički centar Tuzla – Inkubator Lipnica,...

Uspješna godina za Panoniku, i ljetna i zimska sezona opravdavaju očekivanja (VIDEO)

Jedno od javnih preduzeća u Tuzli koje je imalo...

LeBron James oborio rekord po broju odigranih minuta u NBA ligi

Zvijezda Los Angeles Lakersa LeBron James oborio je dugogodišnji...

Borac protiv Olimpije u šesnaestini finala Konferencijske lige

Fudbaleri banjalučkog Borca će u šesnaestini finala Konferencijske lige...