Dok Starlink, satelitska internetska usluga koju je razvila kompanija SpaceX, širi poslovanje u regiji Balkana, još uvijek nije dostavio zahtjev za izdavanje dozvola za poslovanje u Bosni i Hercegovini.
Regulatorna agencija za komunikacije (RAK) Bosne i Hercegovine je na upit agencije Anadolu navela da su ranije vođeni informativni razgovori operatora Starlink sa predstavnicima ove bh. ustanove.
“Satelitski operator Starlink je u ranijim informativnim razgovorima vođenim sa predstavnicima Regulatorne agencije za komunikacije iskazao interes za ulazak na tržište Bosne i Hercegovine i nuđenje javnih usluga pristupa internetu krajnjim korisnicima u Bosni i Hercegovini. Operator je tada upućen da ishoduje potrebne dozvole kod agencije. Do sada, Starlink nije dostavio zahtjev za izdavanje takvih dozvola”, kazali su iz RAK-a.
Aleksandar Mastilović, konsultant za telekomunikacije, pojasnio je za agenciju Anadolu da Starlink nije ništa novo i nepoznato u svijetu telekomunikacija.
“Radi se o satelitskom pristupu internetu koji postoji više od deset godina i Starlink nije jedina kompanija koja pruža takve usluge. Međutim, zbog popularizacije brenda Starlink i njegovog osnivača Elona Muska obratila se malo veća pažnja na mogućnost da se putem satelita pružaju komercijalne usluge pristupa internetu, pored konvencionalnog načina zemaljskog pružanja usluga, tako da se tu radi više o komercijalnom bumu nego o tehnološkom bumu. Znači, nije ništa novo, radi se o dugo prisutnoj tehnologiji”, istakao je Mastilović.
Starlink, kada bude dostupan u Bosni i Hercegovini, kako je rekao, predstavljaće još jednog dodatnog aktera na tržištu.
“Naravno, ta tehnologija ima i neka svoja ograničenja, odnosno zemaljski pristup internetu, ali možemo ga tretirati kao još jednog dodatnog igrača na tržištu koji će doprinijeti tržišnoj utakmici u smislu tehnologija pružanja interneta. Međutim, ako ćemo gledati sa praktične strane, ne radi se o nečemu što Bosna i Hercegovina propušta. Mi pristup internetu imamo, a imamo i relativno dobru infrastrukturu, ona se i dalje gradi i uvijek može biti bolja. Ali, ovo će biti još jedan dobar bonus i doprinijeti boljem komercijalnom pozicioniranju drugih operatora. Na njih će se izvršiti tržišni pritisak, tako da će i oni morati da odreaguju daljim ulaganjima u svoje mreže na opšte zadovoljstvo korisnika interneta”, rekao je Mastilović.
Kosovo je postalo posljednja država u regiji koju Starlink pokriva, objavio je u subotu Elon Musk, a sljedeće godine Starlinku se pridružuju Crna Gora i Srbija. Prethodno su se Starlinku pridružile Hrvatska (novembar 2021.), Sjeverna Makedonija (juni 2022.) i Albanija (april 2024.).
Mapa satelitske pokrivenosti internetom pokazuje da Starlink pokriva gotovo cijeli evropski kontinent.
Starlink je u septembru iskazao interes za ulazak na bh. tržište i ponudu usluga javnog pristupa internetu krajnjim korisnicima.
Starlink predstavlja brzi satelitski internet čiji se signal na Zemlju šalje uz pomoć satelita formiranih nalik sazviježđu i nalaze se niže od standardnih satelita. Ovi sateliti omogućavaju brz prenos podataka u ruralnim sredinama gdje nema instalirane fizičke internet infrastrukture.
Projekat Starlink, koji se sastoji od više od 5.000 satelita, predstavlja pokušaj premošćivanja digitalnog jaza i omogućavanja pristupa internetu u nedovoljno pokrivenim zajednicama u svijetu.