Bh. i regionalne ličnosti koje su umrle u 2024. godini: Abdulah Sidran, Nijaz Alispahić, Haris Burina…

Datum:

Bosna i Hercegovina i region su tokom 2024. godine, nažalost, ostali bez mnogih poznatih ličnosti iz oblasti kulture, arhitekture, novinarstva itd.

Preminuo je veliki pjesnik i scenarist Abdulah Sidran. Scenarista je filmova “Sjećaš li se Dolly Bell?”, “Otac na službenom putu” Emira Kusturice, “Kuduz” Ademira Kenovića… Neka od njegovih književnih djela su: “Bolest od duše”, “Zdravo Bosno, stižem iz Sarajeva”, “Zašto tone Venecija”, “U Zvorniku ja sam ostavio svoje srce”, “Sarajevski tabut”, “Morija”, “Pjesme poslije rata” i brojna druga.

Ostali smo i bez bh. književnika i dramaturga Nijaza Alispahića. Radio je kao dramaturg i umjetnički direktor Narodnog pozorišta u Tuzli. Među njegovim djelima su: “Vatre stišane pjesmom”, “Karakazan”, “Sire, došli su ratnici”, “Sihirbaz”… Napisao je libreto opera “Hasanaginica”, “Aska i vuk” i “Zmaj od Bosne”. Predstava “Hasanaginica” postala je dio Antologije bh. drame 20. stoljeća.

Napustio nas je i Mirsad Bećirbašić, pjesnik i prevodilac s francuskog jezika. Između ostalog je preveo romane “Mali princ” Antoinea de Saint-Exuperyja te poemu “Barbara” Jacquesa Preverta.

Enes Duraković bio je jedan od najznačajnijih bh. književnih historičara, kritičara i antologičara. Neke od njegovih najznačajnijih knjiga su: “Pjesništvo Skendera Kulenovića”, “Govor i šutnja tajanstva: pjesničko djelo Maka Dizdara”, “Bošnjačke i bosanske neminovnosti”… Učestvovao je u osnivanju Vijeća kongresa bošnjačkih intelektualaca. Predsjedavao je plenarnom sjednicom Prvog bošnjačkog sabora. Također je bio ministar obrazovanja, nauke, kulture i sporta u Vladi Republike Bosne i Hercegovine te predsjednik Bošnjačke zajednice kulture Preporod.

Preminuo je i lingvist, pjesnik i akademik Dževad Jahić. Autor je Rječnika bosanskog jezika. U njegovoj bibliografiji su i “Jezik, nacija i nacionalizam”, “Trešnjev bunar”, “Bosanski jezik u 100 pitanja i 100 odgovora”, “Sedra pelinova”… Bio je član Bošnjačke akademije nauka i umjetnosti.

Dževad Juzbašić, historičar i član Bošnjačke akademije nauka i umjetnosti, također nas je napustio u 2024. godini. Dobitnik je Herderove nagrade Univerziteta u Beču te Šestoaprilske nagrade Grada Sarajeva.

Umrla je i Alma Suljević, savremena bh. umjetnica. Autorica je kinetičke skulpture Kentauromahia. Ranije je poručila kako ova skulptura pripada Sarajevu kao simbol otpora tokom agresije. U svom eseju filmskog naslova “Tramvaj zvan čežnja”, Tvrtko Kulenović analizirao je stvaralaštva nastala u okupiranom gradu te ih dijeli na tri faze: fazu iznenađenja i nevjerice koja je zadesila naše društvo, drugu fazu, fazu očaja i bespomoćnosti te treću fazu kao vrhunac stvaralaštva i snalažljivosti.

“Umjetnica u svom djelu nije birala strane, zbog toga je ovo djelo svojevrsni spomenik civilnom otporu grada Sarajeva i njegovim stanovnicima, kako Alma Suljević tvrdi, najvećem koncentracionom logoru u historiji čovječanstva”, rekao je tada.

Još jedna savremena umjetnica nas je napustila – Gordana Anđelić-Galić. U svojim radovima bavila se traumama rata, položaju žene u društvu, kulturom sjećanja… Dobitnica je mnogobrojnih međunarodnih nagrada.

Smrt legendarnog Harisa Burine predstavlja nenadoknadiv gubitak za našu scenu kulture. Pamtimo ga po ulogama u “Audiciji” i “Ćorkanu” te filmovima “Nafaka”, “Nebo iznad krajolika”, “Go West” itd. Mlađe generacije pamte ga po seriji “Lud, zbunjen, normalan”.

“On je obilježio ne samo ove daske već grad, državu i sve to prenosio od Edinburga gdje je jedini čovjek koji je dva puta dobio nagradu od kraljice. Teško je reći da nije više s nama, ali bit će zauvijek u nama”, rekao je o Burini njegov kolega Saša Handžić.

Među nama više nije ni srbijanska glumica Rada Đuričin. Od 1959. bila je članica ansambla Jugoslovenskog dramskog pozorišta u Beogradu. Ostvarila je uloge u predstavama “Gospođica Julija”, “Zločin i kazna”, “Buba u uhu”, “Narodni poslanik” i drugim.

Otišao je i legendarni Veljko Bulajić, jedan od najznačajnijih jugoslovenskih reditelja. Najviše ćemo ga pamtiti po filmu “Bitka na Neretvi”.

U godini koja je iza nas umro je bh. reditelj Mladen Materić. Na Akademiji scenskih umjetnosti u Sarajevu bio je prvi profesor scenskog pokreta te rukovodilac Otvorene scene Obala. Njegova najznačajnija predstava je “Tetovirano pozorište”.

Nakon duge borbe s teškom bolešću, preminuo je istaknuti novinar, književni i počasni građanin Sarajeva Petar Luković. Nadimak mu je bio Pero s onog sveta. Pamtimo ga i kao rock kritičara. Lista magazina za koje je on pisao je poprilično duga: Džuboks, Mladost, Polet, Slobodna Dalmacija, Politika, Oslobođenje i drugi.

Još jedan novinar je otišao – Husein Oručević. Pamtimo ga i kao aktivistu. Bio je počasni konzul Republike Poljske u Mostaru. Bavio se lokalnom politikom i borbom protiv korupcije.

Preminuo je i Dragan Bijedić, sin Džemala Bijedića i cijenjeni arhitekt, preminuo je u Sarajevu. On je, između ostalog, učestvovao u projektovanju zgrade Papagajka u Sarajevu te Staklene banke u Mostaru.

Ostali smo bez još jednog cijenjenog arhitekte – Mehmeda Bublina. Predavao je na Građevinskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu. Napisao je više od 50 radova vezanih za prostorno uređenje i saobraćaj.

Kada je riječ o političarima, preminuo je Halil Tuzlić, bivši načelnik Breze. Prethodno je bio zaposlen u Rudniku mrkog uglja Breza. Prije 10 godina je na općim izborima bio kandidat za člana Predsjedništva BiH iz reda bošnjačkog naroda.

IzvorKlix.ba

Podijeli:

spot_img
spot_img

Povezano
INFO

Nakon plata, cilj je rast penzije na 1.000 KM

Od 1. januara ove godine, prema odluci Vlade FBiH,...

Sloboda pobjedom nad ekipom Mladosti u Mrkonjić Gradu nastavila pobjednički niz

Košarkaši Mladosti i Slobode utakmicom 13. kola Prvenstva Bosne...

Nakon razvoda Angelina Jolie je bogatija za vrtoglavu svotu novca

Pojavili su se novi detalji nakon što je okončana...

Zlatni globus otvorio je sezonu dodjela nagrada: Dva filma i jedna serija “pomeli” su konkurenciju

Filmovi "The Brutalist" i "Emilia Pérez" te serija "Shōgun"...