Počinje šestodnevna ceremonija sahrane bivšeg predsjednika SAD-а Džimija Kartera

Datum:

Šestodnevna ceremonija povodom državne sahrane bivšeg američkog predsjednika Džimija Kartera počinje danas u saveznoj državi Džordžija, gdje je preminuo 29. decembra u 101. godini.

Ceremonije se završavaju 9. januara, za kada je proglašen i Dan žalosti u Sjedinjenim Državama povodom Karterove smrti.

Demokratski predsjednik (1977- 1981) ostavio je na međunarodnom planu sliku mirotvorca, čije je humanitarno angažovanje poslije jednog mandata bilo nagrađeno Nobelovom nagradom za mir 2002. godine. Na vijest o njegovoj smrti, počast su mu odali brojni svjetski lideri.

Šest dana ceremonije počinje danas u 10.15 (16.15 po srednjeevropskom vremenu) kada će agenti Tajne službe, zaduženi za zaštitu političkih ličnosti, biti uz njegov kovčeg.

Konvoj će prvo proći kroz grad Plejns, kome je bivši predsjednik SAD-a bio jako privržen, zatim dijelom Džordžije, a završit će 9. januara u Vašingtonu.

Pred porodičnom farmom gdje je Džimi Karter odrastao, zvono će odzvoniti 39 puta u znak počasti za preminulog 39. predsjednika SAD-a.

Zatim će kovčeg biti prebačen u Atlantu, glavni grad jugoistočne savezne države Džordžija. Poslije toga će biti prebačen u Karter centar, fondaciju koju su bivši predsjednik i njegova supruga Rozalin Karter osnovali 1982. godine. Rozalin Karter umrla je 2023. u 97. godini. Karterovo angažovanje u okviru te fondacije specijalizovane za prevenciju sukoba, odbranu demokratije i pitanja javnog zdravlja u svijetu su mu donijela posebni omaž od šefa Svetske zdravstvene organizacije.

Od 19.00 sati danas do 6.00 u utorak, Amerikanci su pozvani da odaju počast bivšem predsjedniku.

Ujutro u utorak kovčeg će uz pratnju porodice biti prebačen specijalnim avionom za Vašington, glavni grad SAD-a. Konvoj će ga ispratiti do memorijalnog centra američke ratne mornarice. Karter je diplomirao u pomorskoj akademiji 1946. godine.

Kovčeg će poslije toga u pogrebnoj procesijii biti odvezen do Kapitola, sjedišta Kongresa, gdje će biti izložen u Rotondi, sali koja se nalazi ispod kupole Kapitola za ceremoniju odavanja počasti u prisustvu članova Kongresa.

Kovčeg će biti izložen za javnost od 19.00 do ponoći u utorak i zatim od 7.00 u srijedu do 7.00 u četvrtak. Karter će biti 13. bivši predsjednik SAD-a čije je tijelo izloženo u Kapitolu. Prvi je bio Abraham Linkoln, koji je ubijen 1865. godine.

U četvrtak će kovčeg sa posmrtnim ostacima bivšeg predsjednika biti prebačen u nacionalnu katedralu u Vašingtonu za zvaničnu sahranu. Govor će održati aktuelni predsjednik SAD-a Džozef Bajden.

Prisustvo je najavio i novoizabrani američki predsjednik Donald Tramp.

U znak počasti za preminulog bivšeg predsjednika zastave SAD-a će biti na pola koplja 30 dana od dana njegove smrti, što uključuje i 20. januar kada je inauguracija novoizabranog predsjednika Trampa. Tramp je juče izrazio negodovanje zbog zastava na pola koplja na taj dan, rekavši da niko to ne želi da vidi tokom ceremonije inauguracije.

Zvaničnoj pogreboj ceremoniji u Vašingtonu prisustvovat će i bivši predsjednici Bil Klinton, Džordž Buš i Barak Obama.

Poslije toga će kovčeg sa tijelom preminulog Kartera, uz pratnju porodice, avionom biti prebačeno nazad u Džordžiju. Privatna crkvena ceremonija bit će oprganizovana u baptističkoj crkvi u Plejnsu u 15.45, a zatim će biti sahranjen pored supruge sa kojom je dijelio život 77 godina.

Karter je više od 80 od svojih 100 godina živio u gradu Plejnsu ili u njegovoj okolini. Taj grad još uvijek ima manje od 700 stanovnika, ne mnogo više nego kad je Karter rođen 1. oktobra 1924. godine.

IzvorBHRT

Podijeli:

spot_img
spot_img

Povezano
INFO

Jak zemljotres pogodio El Salvador

Snažan zemljotres pogodio je El Salvador, a prema preliminarnim...

Potvrđena optužnica Osmanu Mehmedagiću zbog sumnje na lažnu diplomu

Sud Bosne i Hercegovine potvrdio je optužnicu Tužilaštva BiH...

Ovo je žena koju krive za katastrofu u Los Angelesu, novinari je stjerali u kut

Karen Bass, gradonačelnica Los Angelesa, odbijala je odgovarati na...

Bećirović: Obaveza svih organa vlasti je poštivanje Dejtonskog sporazuma i Ustava BiH

Povodom obilježavanja 9. januara kao Dana Republike Srpske, iako...