Feministički antimilitaristički kolektiv (FAK) pozdravlja usvajanje Zakona o zaštiti od nasilja u porodici i nasilja prema ženama u Federaciji BiH, kao i Zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakona Federacije BiH. Ovi zakoni predstavljaju neophodan, ali nedovoljan korak ka efikasnijoj borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici.
„Bosna i Hercegovina je još 2013. godine ratificirala Istanbulsku konvenciju, ali je godinama izostajala politička volja da se ona sprovede. U međuvremenu, nasilje nad ženama postalo je sve prisutnije i okrutnije. Zato smatramo usvajanje ovih zakona pomakom sa mrtve tačke, ali insistiramo na daljoj borbi protiv patrijarhalnih struktura koje i dalje omogućavaju i podstiču nasilje,“ poručuju iz Feminističkog antimilitarističkog kolektiva.
Na 17. redovnoj sjednici Predstavničkog doma Federacije Bosne i Hercegovine zakazanoj za 4. februar 2025. godine konačno su na dnevni red uvršteni prijedlozi zakona kojima se zakonodavstvo Federacije Bosne i Hercegovine u nekim dijelovima pokušava uskladiti sa Konvencijom Vijeća Evrope o sprječavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici, poznatijom kao Istanbulska konvencija. S tom namjenom, kao 5. i 6. tačka Dnevnog reda uvrštena su dva prijedloga zakona, Prijedlog Zakona o zaštiti od nasilja u porodici i nasilja prema ženama u Federaciji BiH i Prijedlog Zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakona Federacije BiH.
„Posebno zabrinjava što se Prijedlog Zakona o zaštiti od nasilja u porodici i nasilja prema ženama u Federaciji BiH ne bavi prevencijom nasilja nad ženama, već isključivo pružanjem pomoći žrtvama nakon što se nasilje već dogodi. Iako je podrška žrtvama važan segment borbe protiv nasilja, naš krajnji cilj mora biti da nijedna žena ne postane žrtva!“ naglašavaju iz FAK-a.
Pored navedenih izmjena koje su drugarice iz inicijative Nisam tražila već pomenule u svom saopštenju, želi se naglasiti da se u Prijedlogu Zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakona Federacije BiH naziru počeci regulisanja femicida, mada se ne imenuje kao takav, već se usko predstavlja kao rodno neutralno ubistvo člana porodice ili bliske osobe. Iako nedovoljan i ovaj pomak je važan jer će spriječiti mogućnost izricanja minimalnih kazni počiniteljima od 5 godina.
„Iako su ovi zakoni korak naprijed, oni jasno pokazuju da je naše društvo i dalje duboko patrijarhalno i da zakonodavstvo ne želi direktno adresirati korijene nasilja nad ženama. Očekujemo od institucija da ozbiljno shvate svoju dužnost i da ne stanu na ovim izmjenama,“ dodaju iz FAK-a.
FAK zahtijeva hitno usvajanje sveobuhvatnog Zakona o sprječavanju nasilja nad ženama na nivou Bosne i Hercegovine, kako nijedna žena ne bi bila diskriminisana niti izložena rodno zasnovanom nasilju. Također, neophodno je aktivnije uključivanje entitetskih gender centara i Agencije za ravnopravnost spolova u sistemske promjene koje bi obezbijedile efikasniju prevenciju i zaštitu.
S obzirom da je pomenuta sjednica već pomjerena s 28. januara na 4. februar, zahtijevamo usvajanje ovih zakona bez daljeg odlaganja te se nadamo da neće biti daljeg odlaganja te da će se o ovim prijedlozima glasati 4. februara.
„Ne želimo da ovi zakoni budu mrtvo slovo na papiru. Nastavit ćemo sa feminističkom analizom i vršiti pritisak kako bismo osigurale da borba protiv patrijarhata i nasilja ne bude zaustavljena. Naša borba se nastavlja dok ne obezbijedimo društvo u kojem nijedna žena neće biti žrtva nasilja“, zaključuju iz Feminističkog antimilitarističkog kolektiva.