S obzirom na to da nakon ratifikacije Konvencija Vijeća Evrope o prevenciji i borbi protiv nasilja prema ženama i nasilja u porodici nije inkorporirana u zakonodavstvo Federacije BiH pristupilo se izradi novog Zakona o zaštiti od nasilja u porodici i nasilja prema ženama koji su u formi prijedloga danas razmatrali poslanici Predstavničkog doma na redovnoj sjednici.
Da bi ovaj Prijedlog zakona, koji je predložila Vlada Federacije BiH s ciljem unaprjeđenja sistema zaštite od nasilja u porodici kao jezgre društva, te žene, potrebno je da ga usvoje i delegati Doma naroda, a time će prestati da važi aktuelni Zakon o zaštiti od nasilja u porodici.
U poređenju sa važećim Zakonom, poslanici su u svojim osvrtima, pohvalili što nove zakonske odredbe propisuju veću odgovornost i veću mogućnost djelovanja svih onih koji učestvuju u lancu odlučivanja u borbi protiv nasilja u porodici, a to se odnosi na centre za socijalni rad, obrazovne ustanove, policiju i pravosudne institucije, koje moraju, kako kažu, istinski stati u zaštitu žena i djece, te ranjivih kategorija.
Između ostalog, propisano je da bi Federalno ministarstvo rada i socijalne politike, uz tehničku podršku Federalnog ministarstva saobraćaja i komunikacija, trebalo osigurati uspostavljanje 24-satne besplatne SOS telefonske linije koja pokriva cijelu Federaciju BiH, radi davanja savjeta i pružanja podrške žrtvama nasilja, povjerljivo, odnosno čuvajući i njihovu anonimnost, u vezi sa svim vidovima nasilja obuhvaćenih ovim zakonom.
Poslanici će o tekstu novog zakona glasati na kraju redovne sjednice, po okončanju rasprave o svim tačkama dnevnog reda, a to znači da će se morati odrediti o tome da li su za to da se u Federaciji BiH uvedu hitne mjere zaštite koje provode policijski organi, te mogućnost elektronskog nadzora nasilnika kojem je određena mjera udaljenja iz stana i približavanja žrtvi.
Donošenje tog zakona predložilo je Federalno ministarstvo pravde sa ciljem da se uvede kazneno djelo kršenja zaštitnih mjera za koje je utvrđena kazna zatvora do tri godine, dok se kaznena politika za učinioce nasilja u porodici i nasilja prema ženama znatno pooštrava.
Uoči rasprave poslanicima je obrazložio zakon federalni ministar pravde Vedran Škobić govoreći da je novim zakonom utvrđeno da je zaštita od nasilja od javnog interesa za Federaciju BiH, kantone, gradove i općine u FBiH.
Također, donošenjem ovog zakona se u zakonodavstvo FBiH djelimično preuzima Direktiva (EU) Evropskog parlamenta i Vijeća od 14. maja 2024. o suzbijanju nasilja prema ženama i nasilja u porodici.
“Novim odredbama daju se veća ovlaštenja policijskim organima. Naime, član 32. precizira da je policijska uprava dužna za svaki prijavljeni slučaj nasilja izaći na lice mjesta odmah po primljenoj prijavi. Policija može osobu, za koju postoje osnovi sumnje da je učinila nasilje privremeno lišiti slobode i zadržati je ako su ispunjeni uvjeti iz člana 153. Zakona o krivičnom postupku FBiH”, naveo je Škobić uz nadu da će tekst novog zakona dobiti podršku na sjednici Predstavničkog doma.