Globalne cijene prehrambenih proizvoda porasle su u aprilu, potaknute rastom cijena žitarica, mesa i mliječnih proizvoda, koji su nadmašili pad cijena šećera i biljnih ulja, saopćila je Organizacija za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih naroda (FAO).
FAO-ov indeks cijena hrane, koji prati mjesečne promjene u međunarodnim cijenama osnovnih prehrambenih proizvoda, u aprilu je iznosio prosječno 128,3 poena – što predstavlja rast od 1 posto u odnosu na mart (127,1 poen).
U poređenju s aprilom prošle godine, indeks je viši za 7,6 posto, ali je i dalje 19,9 posto ispod rekordnog nivoa iz marta 2022. godine, postignutog nakon početka ruske invazije na Ukrajinu.
Cijene žitarica porasle su za 1,2 posto u odnosu na mart. Cijena pšenice porasla je zbog smanjenog izvoza iz Rusije, dok su zalihe kukuruza opale u Sjedinjenim Američkim Državama. FAO navodi da su na tržišne oscilacije dodatno utjecale fluktuacije valuta i promjene tarifne politike, koje su povećale neizvjesnost.
Uprkos ovom rastu, cijene žitarica su još uvijek 0,5 posto niže nego u istom mjesecu prošle godine.
FAO-ov indeks cijena mesa porastao je u aprilu za 3,2 posto, uglavnom zbog viših cijena svinjskog mesa te stabilne potražnje za goveđim mesom na globalnom tržištu.
Cijene mliječnih proizvoda porasle su za 2,4 posto u odnosu na mart, a čak 22,9 posto u odnosu na april prošle godine. Posebno se izdvaja puter, čije su cijene dostigle rekordne vrijednosti zbog smanjenih zaliha u Evropi.
S druge strane, FAO-ov indeks cijena biljnih ulja pao je za 2,3 posto, što se prvenstveno pripisuje naglom padu cijena palminog ulja. Indeks cijena šećera također je zabilježio pad – 3,5 posto – usljed zabrinutosti zbog neizvjesnih globalnih ekonomskih izgleda.
U posebnom izvještaju o žitaricama, FAO je zadržao prognozu svjetske proizvodnje pšenice za 2024. godinu na 795 miliona metričkih tona. Blago je smanjena ukupna procjena globalne proizvodnje žitarica – sa ranijih 2,849 milijardi tona na 2,848 milijardi.