„Kapija- zakletva tuzlanskoj mladosti“, dokumentarni film RTV7 Tuzla

Datum:

Približava se jedan od najtužnijih dana iz historije Tuzle, 25.maj i datum kada je Tuzla izgubila mladost u jednom od najtežih granatiranja nad civilnim stanovništvom ovoga grada. Sve ove godine građani Tuzle, društvena zajednica pamte, opominju i upozoravaju.

Radio-televizija 7 Tuzla nastoji prigodnim sadržajima tokom svih ovih godina podsjećati na najveću tragediju grada, njegovati kulturu sjećanja i upozoravati da je jedna istina o tuzlanskoj Kapiji. Od zločinačke granate ispaljene sa Ozrena 25.maja 1995.godine ubijena je 71 mlada osoba, a više od 150 je ranjenih.

U povodu obilježavanja 30.godišnjice zločina na tuzlanskoj Kapiji, Radio televizija 7 Tuzla je snimila dokumentarni film pod nazivom „Kapija – zakletva tuzlanskoj mladosti“.

U dokumentarnom filmu autorice Azre Kalesić se kroz audio i video materijal Radio Tuzle i TVT vraćamo  na tu kobnu noć. Noć kada je grad zanijemio od tuge, a dao sve od sebe da spasi svako dijete povrijeđeno na Kapiji. Govorimo o porodicama čiji su životi zauvijek promijenjeni stradanjem njihove djece, građanima koji ovu bol već 30 godina ne potiskuju iz svojih srca. Čuvaju sjećanje na razne načine: kroz stihove i knjige, muziku i pjesmu, drame, sportske događaje, obilaske vječnih počivališta stradale mladosti.

Film je svjedočanstvo o ubijanju nedužnih civila u centru Tuzle, tada Sigurne zone UN-a, opomena da je u ovom masakru bio najveći broj žrtava od jedne granate tokom agresije na BiH. Film upozorava da je za ovaj zločin osuđena samo jedna osoba, koja nije odgovarala niti jedan dan za stradanje tuzlanske mladosti. “Kapiju nećemo pamtiti da bismo se svetili, nego da bismo istinom dokazali da je potrebno da se mijenja nešto kod onih koji su tuzlansku Kapiju napravili kapijom stradanja”, jedna je od poruka iz filma.

U konačnici, film je zakletva da će Kapija i stradala tuzlanska mladost biti vječno u srcima kako onih koji su preživjeli rat, tako i generacija koje danas žive u miru. “Spavajte mirno nevini anđeli. Vaša je žrtva naša zakletva”, poručili su tuzlanski osnovci u filmu.

Film “Kapija-zakletva tuzlanskoij mladosti” bit će premijerno prikazan u petak, 23.maja u Narodnom pozorištu Tuzla od 19,00 sati.

Televizijska publika film možete pogledati u programu RTV7 Tuzla u nedjelju, 25.maja od 19,45 sati.   

Podijeli:

spot_img

Povezano
INFO

Hemijska škola Tuzla: Šest atraktivnih smjerova za buduće srednjoškolce, u planu i sedmo (VIDEO)

Dok traje upisna kampanja za srednje škole, JU Mješovita...

Trideset godina od zločina na Kapiji – dan tuge, sjećanja i opomene

U nedjelju, 25. maja 2025. godine, navršit će se...

Prvi dan 2. Međunarodnog sajma kafe i čokolade u Tuzli: Mirisi, okusi i kreativnost u punom sjaju

U petak, 16. maja 2025. godine, Tuzla je postala...

Gradonačelnik Tuzle ugostio ambasadoricu Kraljevine Belgije – Christine Detaille

Gradonačelnik Tuzle, dr. sc. Zijad Lugavić, danas je ugostio...