Novi neuspjeh japanske svemirske kompanije, letjelica se srušila pri slijetanju na Mjesec

Datum:

Japanska kompanija “ispace” saopštila je da je njihova bespilotna lunarna sonda najvjerovatnije pala na površinu Mjeseca tokom pokušaja spuštanja u petak, što predstavlja još jedan neuspjeh dvije godine nakon neuspješne prve misije.

Kompanija sa sjedištem u Tokiju se nadala da će se pridružiti američkim firmama Intuitive Machines i Firefly Aerospace u uspješnim komercijalnim sletanjima na Mjesec, u okviru globalne utrke koja uključuje i državne lunar­ne misije Kine i Indije.

Iako neuspjeh znači još jednu višegodišnju pauzu u komercijalnom pristupu Mjesecu za Japan, zemlja ostaje posvećena američkom programu Artemis, a širok spektar japanskih kompanija proučava istraživanje Mjeseca kao poslovnu priliku.

Resilience, druga lunarna sonda “ispacea”, imala je problema u mjerenju udaljenosti do površine i nije uspjela dovoljno usporiti svoj pad, saopštila je kompanija, dodajući da nije uspjela uspostaviti komunikaciju sa sondom nakon vjerovatnog tvrdog slijetanja.

“Mogli su se desiti različiti scenariji, uključujući probleme s pogonskim sistemom, softverom ili hardverom, naročito sa senzorima”, rekao je glavni tehnički direktor “ispacea” Rjo Uji na konferenciji za novinare.

Akcije “ispacea” nisu bile u prometu, preplavljene prodajnim nalozima, i izgledalo je da će zatvoriti dan na donjoj granici dnevnog limita, što bi označilo pad od 29%. Na zatvaranju u četvrtak, tržišna vrijednost “ispacea” iznosila je više od 110 milijardi jena.

“Ne suočavamo se s neposrednim finansijskim pogoršanjem ili poteškoćama zbog ovog događaja”, rekao je finansijski direktor Jumpei Nozaki na konferenciji, navodeći stalnu podršku investitora.

Prva sonda “ispacea” pala je na površinu Mjeseca 2023. godine zbog netačnog mjerenja visine. Softverska rješenja su primijenjena, dok je dizajn hardvera uglavnom ostao nepromijenjen u sondi Resilience.

Resilience je nosio četverotočkaški rover koji je izradila “ispaceova” podružnica u Luksemburgu i pet vanjskih korisnih tereta ukupne vrijednosti 16 miliona dolara, uključujući naučne instrumente japanskih firmi i jednog univerziteta iz Tajvana.

Sonda je ciljala Mare Frigoris, bazaltnu ravnicu oko 900 km od sjevernog pola Mjeseca.

Da je slijetanje uspjelo, sonda visoka 2,3 metra i rover bi započeli planirane 14-dnevne aktivnosti istraživanja, uključujući prikupljanje regolita, površinskog materijala Mjeseca, prema ugovoru sa američkom svemirskom agencijom NASA.

Resilience je u januaru lansiran istim raketnim letom kompanije SpaceX kao i Fireflyjeva sonda Blue Ghost, koja je krenula bržom putanjom do Mjeseca i uspješno sletjela u martu.

Intuitive Machines, koji je prošle godine ostvario prvo komercijalno sletanje na Mjesec na svijetu, također je u martu uspješno izveo slijetanje svoje druge sonde sonda Athena, ali u položaju na bok kao i kod prve misije.

Japan je prošle godine postao peta zemlja na svijetu koja je ostvarila slijetanje na Mjesec, nakon bivšeg Sovjetskog Saveza, SAD, Kine i Indije, kada je nacionalna agencija Japan Aerospace Exploration Agency ostvarila spust svoje sonde SLIM.

Vlada Japana je prošle godine potpisala sporazum sa NASA-om o uključivanju japanskih astronauta u Artemis misije na Mjesec i podržala istraživačke projekte privatnih kompanija za budući lunarni razvoj, uz pretpostavku da će “ispace” osigurati transportne kapacitete.

“Očekivanja od ispacea nisu nestala”, rekao je japanski premijer Šigeru Išiba u objavi na X platformi.

Iako će “ispace” vjerovatno ostati najnaprednija japanska kompanija za lunarni transport, neke japanske firme bi mogle početi razmatrati opcije transporta od stranih subjekata kako bi testirale svoje vizije za istraživanje Mjeseca, rekao je profesor Ritsumeikan univerziteta Kazuto Saiki, koji je bio uključen u misiju SLIM.

Za svoju treću misiju 2027., američka podružnica “ispacea” gradi veću sondu u okviru NASA-inog programa Commercial Lunar Payload Services za Artemis program. Kompanija planira još šest misija u SAD-u i Japanu do 2029.

“NASA sve više treba privatne kompanije da poboljšaju troškovnu efikasnost ključnih misija sa ograničenim budžetom”, rekao je izvršni direktor “ispacea” Takeshi Hakamada, pozivajući se na predložene budžetske rezove američkog predsjednika Donalda Trumpa.

IzvorKLIX.BA

Podijeli:

spot_img
spot_img

Povezano
INFO

Tuzlanka Selma Mujačić među najboljim djevojkama Evrope u informatici (VIDEO)

Selma Mujačić, šesnaestogodišnja učenica trećeg razreda Gimnazije “Meša Selimović”...

U Tuzli obilježena 84.godišnjica Dana ustanka naroda i narodnosti u BIH protiv fašizma (VIDEO)

Savez udruženja antifašista i boraca NOR-a 1941.-1945., Savez...

Promjena vremena stigla u BiH

Kao što su i najavili meteorolozi, u poslijepodnevnim satima...

U saobraćajnoj nesreći na putu Trebinje-Bileća stradale dvije državljanke Srbije

Dvije državljanke Srbije koje su jutros poginule u saobraćajnoj...