Postati fit može biti teže kako starimo, ali nekoliko prilagodbi za mišićnu masu i vježbe snage mogu imati pozitivan utjecaj i smanjiti rizik od bolesti.
“Mišići postaju manje osjetljivi na vježbanje s godinama”, tvrde stručnjaci za fiziologiju i metabolizam. “Nije više tako lako izgraditi mišiće i snagu kao kad ste bili mlađi”.
Ali to ne znači da trud nije vrijedan.
Ideja da vježbanje postaje besmisleno nakon određene dobi jednostavno nije tačna, ističu eksperti i pojašnjavaju da svi reagujemo na struktuisane treninge.
Možda nećete izgraditi toliko vidljive mišiće, ali snaga, zdravlje srca, moždana funkcija i zaštita od hroničnih bolesti se svakako poboljšavaju.
Mišićna masa i snaga počinju opadati otprilike od 40. godine, u poređenju s vrhuncem koji se postiže u 20-im godinama. Smatra se da i sposobnost tijela da reaguje na trening počinje slabiti u tom periodu, ali je i dalje moguće graditi mišiće uz pravilan pristup.
“Uz nekoliko prilagodbi – češći treninzi ili povećanje broja serija u svakom treningu – starije osobe mogu postići rezultate vrlo bliske onima kod mlađih ljudi”, sugerišu stručnjaci.
Ishrana je također ključna. Dovoljan unos proteina, uz ugljikohidrate i zdrave masti, daje energiju za vježbanje, ubrzava oporavak i podržava način na koji se tijelo prilagođava.
Savjetuje se najmanje 150 minuta umjerene ili 75 minuta intenzivne aktivnosti sedmično za osobe od 19 do 64 godine, plus vježbe snage (poput dizanja tegova) za sve glavne mišićne grupe najmanje dva puta sedmično. Ovo je važno ne samo za fizičku formu, već i za dugoročno zdravlje.
Redovno vježbanje i trening snage smanjuju rizik od gotovo svake hronične bolesti – dijabetesa tipa 2, kardiovaskularnih bolesti, Alzheimerove bolesti.
Može li vježbanje imati pozitivan uticaj na zdravlje čak i ako nikad prije niste podigli teg?
Definitivno – ljudi koji treniraju godinama imaju bolju zaštitu, ali čak i oni koji počnu kasnije mogu drastično smanjiti rizik od bolesti u kratkom vremenskom periodu.