Predstavnički dom američkog Kongresa prihvatio je danas zahtjev predsjednika Donalda Trampa da se prekine finansiranje medija i strana pomoć u iznosu od gotovo devet milijardi dolara.
Neki republikanci nisu bili zadovoljni smanjenjima, ali su ih ipak podržali, da se ne bi suprotstavili Trampu ili poremetili njegovu agendu.
Novim zakonom se otkazuje oko 1,1 milijardu dolara za Korporaciju za javno emitovanje (CPB) i skoro osam milijardi dolara za razne programe strane pomoći, od kojih su mnogi osmišljeni da pomognu zemljama koje su pogođene sušom, bolestima i političkim nemirima.
Demokrate tvrde da bi animozitet republikanske administracije prema programima strane pomoći naštetio ugledu Amerike u svijetu i stvorio vakuum koji Kina može da popuni. Bijela kuća kaže da će mnoga smanjenja podstaći druge zemlje da se angažuju i učine više kako bi odgovorile na humanitarne krize i da će najbolje poslužiti američkim poreskim obveznicima.
Predstavnički dom je usvojio zakon sa 216 glasova za i 213 protiv. Sada se očekuje Trampov potpis.
“Moramo da se vratimo fiskalnoj stabilnosti i ovo je važan korak”, rekao je predsjednik Predstavničkog doma Majk Džonson, republikanac iz Luizijane.
Protivnici su izrazili zabrinutost ne samo zbog ciljanih programa, već i zbog toga što je Kongres ustupio svoja ovlašćenja izvršnoj vlasti. Konačno glasanje odlagano je nekoliko sati jer su se republikanci borili sa odgovorom na insistiranje demokrata na glasanju o objavljivanju dosijea Džefrija Epštajna.
Otkazivanje 1,1 milijarde dolara za CPB predstavlja puni iznos koji treba da primi tokom naredne dvije budžetske godine. Bijela kuća kaže da je sistem javnih medija politički pristrasan i da predstavlja nepotreban trošak.
Korporacija distribuira više od dvije trećine novca na više od 1.500 lokalno upravljanih javnih televizijskih i radio stanica, dok je veći dio preostalog dijela dodijeljen Nacionalnom javnom radiju i Javnom radiodifuznom servisu za podršku nacionalnom programiranju.
Zakonodavci iz velikih ruralnih izbornih jedinica izrazili su posebnu zabrinutost zbog toga šta bi smanjenje javnog emitovanja moglo da znači za neke lokalne javne stanice u njihovoj državi.
Senator Majk Raunds, republikanac iz Južne Dakote, rekao je da je postigao dogovor sa Bijelom kućom da se dio novca kojim upravlja Ministarstvo unutrašnjih poslova prenameni za subvencionisanje javnih radio stanica američkih indijanaca u oko dvanaest saveznih država.