Marta Kos, evropska komesarka za proširenje obavijestila je vlasti u Bosni i Hercegovini da je za BiH ukinuto izgubila nešto više od 100 miliona eura iz Plana rasta Evropske unije. Danas su se oglasili i iz Evropske komisije povodom ovog smanjenog iznosa.
Naime, Evropska komisija je obavijestila domaće vlasti o smanjenju iznosa sredstava predviđenih za Bosnu i Hercegovinu u okviru Plana rasta za Zapadni Balkan – za čak 10 posto. Umjesto ranije predviđenih 1,085 milijardi eura, Bosna i Hercegovina sada može ostvariti pristup sredstvima u maksimalnom iznosu od 976,6 miliona eura.
Reforme za sredstva – učinak kao jedini kriterij
“Centralni stub Plana rasta, koji je u razmatranju od 2023. godine, jeste Instrument za reforme i rast. Radi se o mehanizmu koji se temelji isključivo na ostvarenim rezultatima – Evropska unija osigurava sredstva u zamjenu za konkretne reforme u oblastima poput zelene i digitalne tranzicije, razvoja privatnog sektora i vladavine prava. Prvi korak ka korištenju ovih sredstava je dostavljanje Reformske agende, dokumenta koji sadrži planirane reforme i koji mora biti usaglašen s Evropskom komisijom. Iako je postignut politički dogovor na Vijeću ministara BiH, Bosna i Hercegovina i dalje nije dostavila finalizirani nacrt Reformske agende”, naveli su.
BiH jedina u regiji koja kasni
Za razliku od BiH, zemlje regiona su već odavno ispunile svoj dio posla. Albanija, Kosovo, Crna Gora, Sjeverna Makedonija i Srbija dostavile su svoje Reformske agende tokom ljeta 2024. godine, a Evropska komisija ih je odobila u oktobru iste godine.
“U BiH, nakon niza tehničkih sastanaka s Komisijom, Reformska agenda jeste pripremljena, ali domaće vlasti je nisu formalno usaglasile i dostavile. Time je BiH ostala jedina zemlja Zapadnog Balkana koja nije ispunila ovaj osnovni uslov za povlačenje EU sredstava”, dodali su.
EU upozorava: Vrijeme ističe
Evropska komisija više puta je upozorila da je rok nepromjenjiv – Instrument za reforme i rast traje do kraja 2027. godine, paralelno sa sedmogodišnjim budžetom EU – bez konkretnih mjera, predviđena sredstva će biti dodatno smanjena.
“BiH i dalje može ostvariti pogodnosti u iznosu od 976,6 miliona eura, što predstavlja značajnu podršku za projekte u oblastima transporta, energetike i digitalizacije, direktno usmjerene ka dobrobiti građana”, naglasili su iz EK.
Sredstva će biti preraspoređena drugima
Smanjeni iznos izdvajanja za BiH neće biti izgubljen, već će ostati unutar regionalnog paketa za šest zemalja Zapadnog Balkana.
“Ta sredstva će se prerasporediti na osnovu napretka i reformskih učinaka ostalih zemalja, uključujući i eventualni napredak BiH, ako se dogodi. Evropska unija naglašava da je Plan rasta velika razvojna šansa za regiju. Njime se želi produbiti ekonomska integracija sa EU i sprovoditi reforme koje će privući investicije i poboljšati poslovnu klimu”, dodali su.
Novi rok i ozbiljno upozorenje
Evropska komisija je jasno obavijestila bh. vlasti da će, ukoliko konačna i konsolidovana verzija Reformske agende ne bude dostavljena do 30. septembra 2025. godine, uslijediti dodatno umanjenje predviđenih sredstava za još 10 posto.
Evropska unija ostaje, kako navode iz Komisije, lojalan i pouzdan partner BiH, spremna da i dalje ulaže u projekte koji podržavaju evropski put zemlje.
“Vrijeme je da politički akteri u Bosni i Hercegovini djeluju kako bi iskoristili prilike koje su im dostupne – za dobrobit građana”, poručili su na kraju iz EK.