Uprkos tome što je Zakon o kontroli i ograničenoj upotrebi duhana u Federaciji Bosne i Hercegovine stupio na snagu 2022. godine, da on u potpunosti zaživi čekalo se sve do sada. Razlog tome je izrada Pravilnika o zabrani pušenja, koji će pobliže regulisati način na koji trebaju biti uređene prostorije u kojima će biti dozvoljeno pušenje.
„Prostor koji bude previđen za pušenje naprimjer u ugostiteljskim objektima ne smije biti manji od 10 m2, a ustvari onda ne smije ni zauzimati više od 20 posto ukupne površine, da se u takvim prostorima ne smije posluživati hrana, da moraju imati na poseban način predviđene ventilacijske uređaje… To je ono čime će se posebno baviti inspektori kada budu u nadzorima u nekom narednom periodu, a nakon ovog roka koji je za to predviđen“, objasnila je Fahreta Delibajrić-Brašnjić, glasnogovornica KUIP TK.
Novčane kazne
A taj rok je zvanično 13. decembar ove godine. Očekuje se da će kontrola poštivanja zabrane pušenja u javnim prostorima biti stroga, a novčane kazne za prekršitelje bit će značajne. Inspektori će provoditi redovne kontrole i u slučaju kršenja propisa, kazne će se kretati od nekoliko stotina do nekoliko hiljada maraka.
„Za fizička lica kazne su 100 KM, za pravna lica kazne idu od dvije do pet hiljada KM, a za odgovorno lice u pravnom licu od 300 do hiljadu KM“, kazala je Fahreta Delibajrić-Brašnjić.
Na šta se odnosi Pravilnik?
Pravilnik se odnosi na sve zatvorene javne prostore, uključujući restorane, kafiće, javni prijevoz i radna mjesta.
„Vlasnici ugostiteljskih objekata dužni su uskladiti svoj rad s odredbama Pravilnika u roku od šest mjeseci. Kako bismo im olakšali ovaj proces, pokrenuli smo informativnu kampanju i niz edukativnih sadržaja za predstavnike Horeca sektora. Jednako važni su i inspekcijski organi, pod čijim budnim nadzorom se proces i odvija”, rekao je Mirsad Jašarspahić, predsjednik Privredne komore FBiH.
Zakon pod duhanske proizvode za pušenje svrstava sve duhanske proizvode, osim bezdimnih duhanskih proizvoda čija upotreba ne uključuje postupak sagorijevanja. Samim time, ova zabrana se ne odnosi na IQOS uređaje jer oni podrazumijevaju tehnologiju zagrijavanja duhana, a ne sagorijevanja.
(SlonTV)